Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie ruszyło, lokale wyborcze otwarte

O 7.00 rozpoczęły pracę lokale wyborcze. W całej Polsce odbywają się wybory prezydenckie, pierwsze w historii przeprowadzane w trybie hybrydowym. Oznacza on, że wyborcy, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, mogą oddać głos korespondencyjnie.
Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Lokale wyborcze dla pozostałych będą otwarte do 21.00. Należy w nich przestrzegać zaleceń ministra zdrowia dotyczących ochrony przed koronawirusem. Obowiązuje zachowanie odstępu od innych głosujących i zakrycie ust i nosa. Aby oddać ważny głos, na karcie do głosowania należy postawić znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata. Znak "x" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Informacje, jak oddać ważny głos, znajdują się na dole karty do głosowania.

W tegorocznych wyborach o najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej):

- Robert Biedroń

- Krzysztof Bosak

- Andrzej Duda

- Szymon Hołownia

- Marek Jakubiak

- Włodzimierz Kosiniak-Kamysz

- Mirosław Piotrowski

- Paweł Tanajno

- Rafał Trzaskowski

- Waldemar Witkowski

- Stanisław Żółtek.

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 12 lipca odbędzie się druga tura głosowania. Prezydentem Rzeczpospolitej zostanie wówczas ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.

Zgodnie z Konstytucją Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.

Więcej o: