IMGW wydaje nowe ostrzeżenia. Na Podkarpaciu trzeciego stopnia: i burzowe, i hydrologiczne

Pogoda nie odpuszcza mieszkańcom Podkarpacia. Jak podaje IMGW, w sobotę wieczorem i w nocy na terenie całego województwa obowiązuje trzeci stopień zagrożenia meteorologicznego. Do tego można się tam spodziewać burz i burz z gradem. Ostrzeżenia wydano też dla innych województw.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę wieczorem wydał nowe ostrzeżenia, zarówno hydrologiczne, jak i meteorologiczne. 

IMGW: trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego dla Podkarpacia

Najtrudniejsza noc może czekać mieszkańców Podkarpacia, które wciąż zmaga się ze skutkami nawałnic i podtopień z ostatnich kilkudziesięciu godzin. IMGW w aktualizacji podniósł poziom ostrzeżenia dla tego regionu z drugiego do trzeciego stopnia, ze względu na wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych. 

Trzeci stopień obowiązuje również w południowo-zachodniej części województwa lubelskiego, na wschodnich krańcach świętokrzyskiego oraz na wschodzie województwa małopolskiego. Na większości pozostałych terenów tych województw oraz w części śląskiego obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. 

Uwaga na burze

Ostrzeżenia dotyczą też burz. I znów, najmocniej mogą one uderzyć na Podkarpaciu. Jak informuje IMGW-PIB na swoim profilu na Twitterze, od 19:00 do 20:00 w sobotę największą sumę opadów zanotowano właśnie tam - było to 33 mm/godz. "W tym rejonie burze mają charakter stacjonarny, co może generować duże sumy opadów" - pisze IMGW. 

Poza tym, IMGW podniósł stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla województwa lubelskiego i powiatu gorlickiego w Małopolsce do drugiego stopnia. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h" - ostrzega Instytut.

Ostrzeżenia przed burzami na no 27 czerwca.Ostrzeżenia przed burzami na no 27 czerwca. Źródło: IMGW

Wyższy, trzeci poziom ostrzeżenia meteorologicznego przed burzami z gradem wydano z kolei dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, przemyskiego, jarosławskiego, brzozowskiego, przeworskiego, strzyżowskiego i rzeszowskiego. 

Na północnym-wschodzie Polski, w województwach podlaskim i wschodniej części warmińsko-mazurskiego, obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem pierwszego stopnia. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: