Dobre wieści z Włoch. Najmniej zgonów od 1 marca, tylko 175 nowych przypadków koronawirusa

Epidemia koronawirusa wyraźnie wyhamowała we Włoszech. W ciągu ostatniej doby zmarło tam osiem zakażonych osób, najmniej od 1 marca. Włosi zmieniają też restrykcje dotyczące ślubów, m.in. młode pary nie muszą nosić maseczek.

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby zmarło osiem osób zakażonych koronawirusem, czyli o 22 mniej niż w piątek i najmniej od 1 marca. Inne statystyki również potwierdzają znaczną poprawę sytuacji epidemiologicznej.

Koronawirus we Włoszech. Sytuacja wyraźnie się poprawiła

W sobotę potwierdzono zaledwie 175 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli ponad 80 mniej niż dzień wcześniej. W sobotę potwierdzono również prawie tysiąc wyzdrowień.

W 8 z 20 włoskich regionów nie zanotowano nowych zakażeń, a w 8 dalszych było ich mniej niż 5. Istnieje nadal 10 nowych, izolowanych ognisk zakażeń, ale, jak zapewnia ministerstwo, sytuacja jest pod całkowitą kontrolą.

Aktualnie na COVID-19 choruje blisko 17 tys. Włochów i Włoszek. Po raz pierwszy od końca lutego liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 100. Niemal wszyscy pozostali chorzy przechodzą chorobę bezobjawowo.

Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia

Śluby we Włoszech bez maseczek

We Włoszech zniesiono obowiązek noszenia maseczek przez młodą parę podczas ślubu. Małżonkowie mogą się też pocałować na zakończenie ceremonii. Maseczki muszą nadal nosić udzielający ślubu.

Informację na ten temat podało włoskie MSW. Była to odpowiedź na pytanie włoskiego episkopatu. Wyjaśniono, że zniesienie nakazu dotyczy również ceremonii ślubnych w obrządku innych wyznań i religii, a także ślubów cywilnych. Ministerstwo zaapelowało, by udzielający ślubu dezynfekowali ręce, ale nie muszą już nosić rękawiczek. To samo dotyczy udzielających komunii, choć ma być ona nadal przyjmowana na rękę. W dalszym ciągu, pomijając młode pary, obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości.

W związku z pandemią we Włoszech w marcu i kwietniu odwołano blisko 20 tys. ślubów i wesel. Organizatorzy uroczystości weselnych stracili 40 milionów euro. We Włoszech w ubiegłym roku zawarto blisko 200 tys. ślubów.

Więcej o: