IMGW wydało nowe ostrzeżenia pogodowe. Najgroźniej znów na Podkarpaciu, możliwe burze z gradem

Opady deszczu do 50-60 mm i wiatr osiągający w porywach 90 km/h - takich warunków mogą spodziewać się w sobotę mieszkańcy woj. lubelskiego i podkarpackiego. Nawałnice na wschodzie Polski doprowadziły wczoraj do powodzi błyskawicznych. Alerty pogodowe niższego stopnia obowiązują w kilku innych województwach.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Sobota będzie ciepłym dniem, ale należy spodziewać się też gwałtownych burz. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej będą towarzyszyły im intensywne opady deszczu i silny wiatr. Z kolei w niedzielę burze mogą pojawić się na wschodzie kraju.

IMGW wydało na sobotę alerty pogodowe na wschodniej części kraju. Ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem i ulewami obowiązują w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Dla województw lubelskiego i podkarpackiego wydano alert II stopnia. Najgroźniejsza może być sytuacja na Podkarpaciu, gdzie w ostrzeżeniu mowa jest o wystąpieniu burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. 

"Burze prognozowane są na północy i wschodzie kraju, a wieczorem możliwe są na południowym zachodzie. Zagrożeniem będą porywy wiatru, punktowo do 90-100 km/h, opady deszczu (lokalnie do 50 mm) oraz opady gradu do 3-4 cm. Na wschodzie kraju nie można wykluczyć trąby powietrznej" - informują synoptycy. 

W częściach woj. podkarpackiego sytuacja jest ciężka po burzach, które przeszły tam w piątek. Doszło do powodzi błyskawicznych, które nie tylko zalały domy, ale też zniszczyły drogi i mosty. 

Więcej o: