Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. "Woda zabierała wszystko". Część Rzeszowa zagrożona zalaniem

Po intensywnych burzach na terenie woj. podkarpackiego doszło do licznych zalań i podtopień. Wojewoda zwróciła się do MON z prośbą o skierowanie do pomocy wojska. - Taka sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca, woda zabierała wszystko, łącznie z samochodami i mostem - powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku. Slużby informują, że zagrożona zalaniem może być południowa część Rzeszowa.

W piątek na Podkarpaciu wystąpiły gwałtowne opady deszczu, doszło do ogromnych podtopień. Najgorsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim. Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Obrony Narodowej o skierowanie na zalane tereny wojska, które miałoby pomóc w usuwaniu skutków nawałnic. 

Podkarpacie. Dramatyczna sytuacja w związku z ulewami. "Woda zabierała wszystko"

Rzecznik KPP Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku mł. bryg. Tomasz Dzień w rozmowie z mediami przekazał, że "sytuacja jest naprawdę dramatyczna". Przeprowadzono ewakuację co najmniej kilkudziesięciu osób.

- Taka sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca, woda zabierała wszystko, łącznie z samochodami i mostem w miejscowości Manasterz - powiedział, cytowany przez TVN 24. Jak dodał, na razie ciężko jest oszacować straty.

Malutkie cieki wodne przeobraziły się w rwące rzeki, które swoim nurtem zabierały wszystko, łącznie z samochodami i mostem w miejscowości Manasterz. Straty, jakie będą, będzie można oszacować dopiero po tym, jak woda opadnie

- mówił.

Jak podaje "Wyborcza Rzeszów", zalane zostały m.in. domy, przedszkola, drogi,a także inne obiekty użyteczności publicznej, w tym remisy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. W akcji na miejscu uczestniczy ponad tysiąc strażaków. Komendant straży pożarnej Andrzej Babiec przyznał, że zalaniem zagrożona jest południowa część Rzeszowa. - Mamy nadzieję, że Strug przyjmie tę spływającą wodę, ale południowa część Rzeszowa może być zagrożona - powiedział, cytowany przez "GW".

Na zdjęciach zamieszczanych m.in. przez Polskich Łowców Burz widać, że miejscami dochodziło do powodzi błyskawicznych i poważnych podtopień. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty pogodowe dla południowej i północno-zachodniej Polski. Ostrzega przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu i przed silnym wiatrem. Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla większości kraju - nie obowiązują one tylko w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, oraz we wschodniej części województw mazowieckiego i lubelskiego.

Najsilniejsze ostrzeżenia na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów województwa podkarpackiego. Alert oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Wydano go dla powiatów: niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego i dla Rzeszowa.

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW obowiązują w wojewodztwach: małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i części podkarpackiego, a także w niektórych powiatach województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują głównie w zachodniej i centralnej Polsce.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: