Premierka Danii, by jechać na szczyt UE, po raz trzeci przełożyła swój ślub. "Narzeczony jest cierpliwy"

Premierka Danii Mette Frederiksen przełożyła swój ślub, by wziąć udział w planowanym na połowę lipca szczycie Unii Europejskiej. Podczas spotkania mają zostać omówione plany wyjścia z kryzysu wywołanego koronawirusem czy budżet europejski.

"Nie mogę się doczekać, że by wyjść za tego niesamowitego mężczyznę. Ale najwyraźniej nie może być za łatwo, bo posiedzenie Rady Europejskiej zwołano dokładnie na tę sobotę w lipcu, na którą zaplanowaliśmy nasz ślub" - napisała na Facebooku 42-letnia premierka Danii Mette Frederiksen.

Premierka Danii przekłada swój ślub, by pojechać na szczyt UE. "Muszę robić swoje i chronić interesy Danii"

Premierka Danii miała wyjść za mąż za swojego partnera Bo Tengberga w sobotę 18 lipca. Szczyt Unii ma z kolei odbyć się w dniach od 17 do 18 lipca. Będzie to pierwsze spotkanie przywódców państw członkowskich UE po ogłoszeniu epidemii koronawirusa.

Jak podaje BBC, Mette Frederiksen już po raz trzeci przełożyła termin swojego ślubu. Premierka Danii tym razem argumentowała to koniecznością ochrony interesów kraju. "Muszę robić swoje i chronić interesy Danii. Po raz kolejny trzeba więc zmienić plany. Nie mogę się doczekać, żeby w końcu powiedzieć tak. Bo na szczęście jest bardzo cierpliwy" - napisała dalej polityk.

Szczyt Unii Europejskiej został zaplanowany w lipcu tak, by politycy zdążyli się spotkać jeszcze przed przerwą wakacyjną. Ta z kolei wypada w instytucjach UE pod koniec lipca. Przedstawiciele państw członkowskich muszą porozumieć się w sprawie ponad biliona euro budżetu UE na lata 2021-2027 oraz w kwestii 750 mld euro planowanych na pomoc w odbudowaniu gospodarki po pandemii.

Dania, Szwecja, Austria i Holandia twierdzą, że ta druga kwota jest zbyt duża. Po osiągnięciu porozumienia zgodnie z dotychczasowym planem Komisji Europejskiej. Pierwsze środki na pomoc gospodarczą mają być uruchomione już we wrześniu.

Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia
Więcej o: