Wybory prezydenckie 2020. Czy trzeba mieć maseczkę i swój długopis?

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny wydali wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas wyborów prezydenckich 2020. Czy wyborcy muszą nosić maseczkę? Czy do głosowania trzeba użyć swojego długopisu?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował w rozmowie z radiową Trójką, że zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w lokalach wyborczych, przypominają te, o których musimy pamiętać, idąc do sklepu. Chodzi m.in. o zachowanie odstępów od innych osób.

Wybory prezydenckie 2020. Czy trzeba mieć maseczkę ochronną i rękawiczki?

Wyborcy są zobowiązani do zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Można użyć w tym celu maseczki ochronnej, ale także przyłbicy lub części odzieży, np. szalika.

"Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Rekomenduje się natomiast zachowanie wówczas jak największej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, nie mniejszej niż 2 m" - czytamy w rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Przed oddaniem głosu wyborcy powinni także zdezynfekować dłonie. Płyny do dezynfekcji rąk będą znajdować się w widocznym miejscu przed wejściem do lokalu wyborczego. Osoby, które nie chcą uich używać, powinny zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki ochronne.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Wybory prezydenckie 2020. Czy trzeba przynieść swój długopis?

A co z długopisami? W rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia czytamy, że "dopuszcza się korzystanie przez wyborcę z własnego długopisu". Z tego zapisu wynika, że w lokalach wyborczych będą długopisy dla osób, które nie przyniosą własnych przyborów piśmienniczych. Mają być one regularnie dezynfekowane.

28 czerwca lokale wyborcze mogą wyglądać nieco inaczej niż w przypadku ostatnich wyborów. Resort zdrowia rekomenduje, aby drzwi do sali, w której odbywa się głosowanie, były otwarte, a na stołach nie było sukna ani innych materiałów. Członkowie komisji wyborczej mają z kolei obowiązek zasłaniania twarzy i ust, a ich stanowiska pracy powinny być odsunięte od siebie o co najmniej 1,5 metra. Ministerstwo Zdrowia informuje także, że w lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz osób pomocniczych. 

Więcej o: