Wybory prezydenckie 2020. Do której są otwarte lokale wyborcze? Do której można głosować?

Wybory prezydenckie odbywają się w niedzielę 28 czerwca. W jakich godzinach będziemy mogli oddać głos? Do której godziny otwarte są lokale wyborcze? Przedstawiamy najważniejsze informacje o niedzielnym głosowaniu.

Wybory prezydencki odbędą się w tym roku w mieszanej formule. Chętni mogą oddać swój głos w drodze korespondencyjnej, unikając wizyty w obwodowej komisji wyborczej. Jeśli jednak chcemy oddać głos tradycyjnie, to należy pamiętać o godzinach otwarcia lokali wyborczych.

Wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Do której można głosować?

Lokale wyborcze zostaną otwarte w całej Polsce już o godz. 7:00. Swój głos będziemy mogli oddać do godziny 21:00. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i środki ostrożności zachowane wewnątrz lokali wyborczych, nie jest wykluczone, że na miejscu pojawią się duże kolejki. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc oddanie głosu z samego rana.

Jeżeli z nieprzewidzianych przyczyn do lokalu wyborczego będziemy mogli udać się dopiero wieczorem, to nie oznacza, że długie kolejki mogą pozbawić nas prawa do oddania głosu. PKW informuje, że jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, członek komisji stanie na samym końcu kolejki, tak, aby każdy, kto pojawił się w placówce wyborczej, przed godziną 21:00 mógł oddać głos. W takim wypadku godziny głosowania mogą zostać wydłużone.

Wybory 2020. Do której można głosować za granicą? Kiedy wyniki?

Głosowanie na prezydenta poza granicami Polski oraz na statkach morskich odbędzie się w tych samych godzinach, tj. 7-21, ale czasu miejscowego.

Wraz z zamknięciem lokali wyborczych, następuje koniec ciszy wyborczej. Oznacza to, że zakaz publikowania sondaży wyborczych nie będzie już obowiązywał. O godz. 21:00 pojawią się pierwsze sondaże exit poll, wskazujące na wynik wyborów prezydenckich.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: