Biskup Edward Janiak na wygnaniu. Musi opuścić teren diecezji kaliskiej. Gdzie się schroni?

Papież Franciszek podjął decyzję o odsunięciu od władzy biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Z komunikatu, który opublikowała Nuncjatura Apostolska w Polsce, wynika, że duchowny nie może przebywać na terenie diecezji i w żaden sposób ingerować w kierowanie nią.

W czwartek 24 czerwca informowaliśmy o decyzji papieża Franciszka, który zdecydował się na odsunięcie od władzy biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w związku z zaistnieniem poważnych przeszkód uniemożliwiających sprawowanie przez niego urzędu. Ojciec Święty postanowił, że obowiązki Janiaka będzie wykonywał metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. Do sprawy odniosła się także Nuncjatura Apostolska w Polsce, która opublikowała oświadczenie w tej sprawie.

"Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną

Zobacz wideo Terlikowski o możliwej karze dla bpa Janiaka

Biskup Edward Janiak musi opuścić diecezję kaliską. Gdzie znajdzie schronienie?

Gdzie podzieje się biskup Edward Janiak? Nad tym zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Ks. prof. Andrzej Kobyliński ocenił w rozmowie z dziennikiem, że biskup kaliski ma wielu przyjaciół wśród biskupów i księży, a ci z pewnością chętnie mu pomogą

- Być może zwróci się do dawnych wiernych przyjaciół z archidiecezji wrocławskiej - ocenił ks. Kobyliński.

Innego zdania jest teolog i antropolog kultury prof. Stanisław Obirek, który uważa, że biskupi nie odważą się przyjąć Janiaka, ponieważ oznaczałoby to konflikt z Watykanem.

- Podejrzewam, że znajdzie schronienie w jednym z żeńskich zakonów. Przyda się tam, bo siostry zakonne mają deficyt kapelanów, a przy okazji nie będzie wystawiał się już na widok publiczny - powiedział prof. Obirek w rozmowie z "GW". 

Biskup Edward Janiak tuszował pedofilię w Kościele

Biskup Edward Janiak to jeden z antybohaterów filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Z dokumentu wynika, że duchowny od lat tuszował sprawy pedofilskie w Kościele katolickim. O biskupie kaliskim stało się głośno po raz kolejny, gdy kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że na początku czerwca trafił do szpitala w stanie upojenia alkoholowego. Duchowny został przyjęty na oddział ratunkowy. Początkowo podejrzewano u niego udar, ale wyniki badań wykazały, że ma 3,44 promila alkoholu we krwi. 

Więcej o: