Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi w niemal całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejny w ostatnich dniach komunikat dotyczący burz. Ostrzeżenie dotyczy niemal całego kraju, oprócz Warmii, Mazur, Podlasia, północnych rejonów Mazowsza i północno-wschodnich regionów na Lubelszczyźnie.

Co prawda od rana w wielu rejonach Polski panują duże rozpogodzenia, ale w ciągu dnia zaczną pojawiać się chmury, a wraz z nimi opady deszczu. Możliwe są też burze z gradem oraz silny wiatr. Pierwsze zachmurzenia pojawią się w południowo-zachodniej Polsce, a z czasem deszczowy front przesunie się także nad pozostałe regiony.

W ciągu całego dnia gwałtowne burze mogą wystąpić niemal w całym kraju. Dodatkowe niebezpieczeństwo będą stanowiły silne porywy wiatru, które w niektórych miejscach mogą sięgać nawet 100 km/h. IMGW nie wyklucza możliwości pojawienia się trąb powietrznych.

Pierwszy i drugi stopień zagrożenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego przed burzami z gradem. Pierwszy stopień z kolei dotyczy dolnośląskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Lokalnym opadom deszczu do 60 mm mogą towarzyszyć porywy wiatru do 90 km/h.

Zobacz wideo Ukradł samochód, a następnie próbował porzucić go na zalanej deszczówką ulicy
Więcej o: