Wybory prezydenckie 2020. Jaki dokument jest potrzebny żeby zagłosować w wyborach?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już 28 czerwca. Tradycyjnie do oddania głosu niezbędne będzie okazanie dowodu tożsamości. Jakie jeszcze dokumenty będą akceptowane przez komisje? Poniżej znajdują się wszystkie informacje.

W wyborach prezydenckich 2020 można będzie głosować zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Zasady przeprowadzania wyborów w obu formach zostały określone w stosownych rozporządzeniach. Znalazła się w nich również informacja na temat dokumentów tożsamości, jakie są akceptowane przez komisje wyborcze.

Wybory prezydenckie 2020. Jaki dokument jest potrzebny?

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania zakłada, że komisja przed wydaniem karty do głosowania musi sprawdzić tożsamość wyborcy na podstawie dokumentu z fotografią.

Na liście dokumentów wymieniono te, na podstawie których ustalenie tożsamości wyborcy nie budzi żadnych wątpliwości. Są to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka.

Wybory prezydenckie 2020. mTożsamość jako identyfikacja wyborcy

Komisja będzie mogła potwierdzić tożsamość wyborcy również dzięki usłudze mTożsamość. Elementy, które potwierdzają, że wyświetlane dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne to:

  • hologram,
  • data ostatniej aktualizacji,
  • znak wodny,
  • ruchomy element (falująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej w lewym dolnym rogu).

W przypadku gdy okazany na smartfonie dokument nie budzi żadnych wątpliwości komisji (m.in. na ekranie smartfonu wyświetlana jest ruchoma flaga, a nie jej statyczny obraz, oraz hologram zmienia barwy) nie ma konieczności podejmowania dodatkowych kroków weryfikujących jego autentyczność.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: