Wybory prezydenckie 2020. Kto przechodzi do drugiej tury? Jak liczy się głosy? Ile procent głosów trzeba zdobyć, aby wygrać?

Wybory prezydenckie 2020. Kto przechodzi do drugiej tury? Ile procent głosów trzeba zdobyć, aby wygrać? Wyjaśniamy, w jaki sposób liczy się głosy w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. O urząd Prezydenta RP rywalizuje 11 kandydatów. Wybory prezydencki zwykle odbywają się w dwóch turach. Jedynym wyjątkiem były wybory z 2000 r., kiedy Aleksander Kwaśniewski zdobył 53.9 proc. głosów i zakończył wyścig już w pierwszej turze.

Wybory prezydenckie 2020. Kto przechodzi do drugiej tury?

Zgodnie z konstytucją, prezydentem zostaje ten, na którego oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Aby I tura wyłoniła nowego prezydenta, jeden z kandydatów musi więc przekroczyć granicę 50 proc. głosów.

Jeżeli żaden ze stających do walki kandydatów nie uzyska wymaganej większość, to musi się odbyć II tura. Przechodzi do niej wyłącznie dwóch kandydatów z największą ilością zdobytych głosów.

Wybory prezydenckie 2020. Kto wygra w II turze? Kiedy II tura wyborów? [DATA]

Druga tura oznacza zawężenie ilości kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta do dwóch. Odbędzie się ona w ciągu czternastu dni od pierwszego głosowania. W wyborach prezydenckich 2020 roku będzie to 12 lipca.

Prezydentem RP zostaje ten z kandydatów, który uzyska największą ilość głosów. Bez znaczenia dla ważności wyboru pozostaje frekwencja wyborcza.

Wybory prezydenckie 2020 [ZASADY]

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co pięć lat. Są powszechne, bezpośrednie, równe i tajne. Z kolei wybory do Sejmu mają poza tym miano proporcjonalności ze względu na to, że głosujemy na partie polityczne, którym przysługują mandaty poselskie proporcjonalnie do liczby zdobytych głosów.

Wybory prezydenckie odbywają się wyłącznie w większościowej formule - kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wygrywa. Wybory prezydenckie są wiążące bez względu na frekwencję - tak w I jak i w II turze głosowania. Wygrywa kandydat, który w I turze zdobędzie powyżej 50 proc. głosów, albo w II turze zdobędzie więcej głosów niż jego kontrkandydat.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: