Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

W wyborach prezydenckich w 2020 roku będzie można oddać głos w sposób tradycyjny, jak i korespondencyjny. Wyborcy, którzy chcą zagłosować w lokalu wyborczym, już teraz mogą sprawdzić, gdzie dla nich odbędzie się głosowanie.

Obwodowe komisje ustalane są na podstawie miejsca zameldowania wyborców, którzy ujęci są w spisie na dane wybory. W tych miejscach wyborcy będą mogli oddać swój głos na wybranego kandydata. 

Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić, gdzie zagłosować w wyborach?

Już teraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej możemy sprawdzić, w którym lokalu wyborczym będziemy głosować. Po wejściu na stronę pkw.gov.pl przechodzimy do zakładki "Wyszukiwarka obwodów". Następnie wybieramy odpowiednie województwo, powiat, gminę, a w przypadku miast - dzielnicę.

W ten sposób przejdziemy do pełnej listy obwodów głosowania dla danego regionu. Przy każdym obwodzie znajduje się dokładny opis granic każdego regionu, który wyznaczony jest ulicami. Możemy też od razu wpisać swój adres zameldowania w oknie "Filtruj" znajdującym się po prawej stronie.

Zobacz wideo Prof. Dudek o scenariuszach po drugiej turze wyborów

Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę 28 czerwca w godzinach od 7-21. Zagłosować możemy na jednego z 11 kandydatów. W tym celu należy postawić znak "X" w kratce obok nazwiska wybranego polityka

Aby zagłosować, należy przedstawić swój dowód tożsamości. W czasie głosowania należy przestrzegać też wytycznych sanitarnych: mieć założoną maseczkę i odkazić ręce po wejściu do lokalu. Warto też zabrać ze sobą długopis.

Spis wyborców ustalany jest na obydwie tury głosowania, więc lokal wyborczy nie zmieni się dla wyborców także podczas ewentualnej drugiej tury. Ta z kolei zaplanowana jest na niedzielę 12 lipca. 

Więcej o: