Terroryści uciekają z więzień, alianci Turcji wykonują egzekucje. "Świat nie reaguje na zbliżające się piekło"

Istnieje ryzyko, iż 12 tysięcy byłych fanatyków z ISIS ucieknie zza krat, bo nie będzie ich miał kto pilnować - Kurdowie są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków. Tymczasem bojownicy Wolnej Armii Syrii, którzy sprzymierzyli się z Turcją dokonują egzekucji, również na cywilach.
Zobacz wideo

Około 400 tysięcy osób może potrzebować pomocy w związku z turecką operacją militarną w Syrii. Tak szacuje Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Dotychczas z powodu walk między wojskiem tureckim a kurdyjskimi bojownikami z północno-wschodniej Syrii uciekło ponad 130 tysięcy osób.

Z terenów tych uciekają też rodziny członków tak zwanego Państwa Islamskiego. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że obóz strzeżony przez kurdyjskich i syryjskich bojowników opuściło około 100 kobiet i dzieci.

Ucieczki fanatyków ISIS z więzień

Syryjscy Kurdowie oświadczyli, że nie będą strzec więzionych przez siebie byłych członków ISIS. Są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków na miasta w północnej Syrii. Od środy Turcja prowadzi ofensywę w rejonach kurdyjskich po drugiej stronie granicy. Chce wypchnąć stamtąd Kurdów, aby utworzyć strefę buforową i osiedlić syryjskich uchodźców. Drogę do ofensywy otworzyła decyzja amerykańskiego prezydenta o wycofaniu wojsk Stanów Zjednoczonych z północnej Syrii.

Kurdyjscy dowódcy po raz kolejny zwrócili się do świata o pomoc w zatrzymaniu tureckiej ofensywy. Jeden z przywódców kurdyjskiej armii Redur Xelil oświadczył, że istnieje ryzyko, iż 12 tysięcy byłych fanatyków z ISIS ucieknie zza krat, bo nie będzie ich miał kto pilnować. Oskarżył też Turcję o wspieranie radykałów. - Turcja bombarduje więzienia, w których są terroryści z ISIS i pozwoliła im już uciec z miasta Kamiszli. Radykałowie z kolei pomagają w Turcji. Podłożyli dwie bomby przed więzieniami. Świat nie reaguje na zbliżające się piekło - powiedział.

Również ekspert od Bliskiego Wschodu Babak Taghvaee, który zamieścił nagranie z ucieczki bojowników ISIS. "Oni pomogą Erdoganowi przeprowadzić czystki etniczne" - ocenił.

W sobotę rano tureckie pociski spadły z kolei niedaleko więzienia w Ain Issa, a Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że zza krat uciekło około 100 osób, zarówno byłych fanatyków jak i członków ich rodzin.

Egzekucja syryjskiej polityczki

Świat obiegają też filmy z brutalnych egzekucji, jakich na kurdyjskich żołnierzach mieli dokonać bojownicy Wolnej Armii Syrii, byli opozycjoniści, którzy teraz sprzymierzyli się z Turcją. W jednej z takich wendett miała zginąć znana kurdyjska polityczka, sekretarz generalna Partii Syryjskiej Przyszłości Hervin Khalaf, która od lat działała na rzecz porozumienia Arabów i Kurdów. Autentyczność części filmów potwierdzili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.

Z informacji podawanych w sieci wynika, że kobieta została zgwałcona, ukamienowana i zdekapitowana. Razem z nią zginął m.in. kierowca, choć - jak słychać na jednym z nagrań - Khalaf prosiła, by go oszczędzić.

Od początku tureckiej ofensywy po obu stronach granicy miało zginąć co najmniej 55 cywilów, kilkudziesięciu kurdyjskich bojowników, jeden turecki żołnierz i około 50 protureckich partyzantów z Syrii. ONZ twierdzi, że z terenów objętych walkami uciekło 130 tysięcy osób. Strona kurdyjska twierdzi, że uciekinierów jest co najmniej 191 tysięcy. 

Erdogan: To nie są ludzie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że turecka ofensywa w Syrii dociera 30 kilometrów w głąb syryjskiego terytorium. Podczas konferencji prasowej w Stambule prezydent Turcji powiedział, że siły dowodzone przez Turcję do tej pory przejęły kontrolę nad 109 kilometrami kwadratowymi terytorium Syrii.

Erdogan stwierdził również, że członkowie Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) nie są ludźmi i nie chodzi o to, czy są Kurdami czy nie, bo są terrorystami. Potem dodał, że nie jest rasistą.

Donald Trump zapowiada "potężne sankcje"

Tymczasem Donald Trump oświadczył na Twitterze, że wycofanie się z walk było "bardzo mądre". "Kurdowie i Turcja walczą ze sobą od wielu lat. Turcja uważa PKK za najgorszych terrorystów. Inni mogą chcieć przyłączać się do walki po jednej ze stron. Pozwólmy im! My monitorujemy sytuację" - napisał w serii komentarzy. 

Chwilę później dodał, że razem z krytykującym decyzję Trumpa o wycofaniu sił z Syrii senatorem republikańskim Lindseyem Grahamem i "wieloma członkami Kongresu, również Demokratami" pracuje nad nałożeniem "potężnych sankcji" na Turcję.

"Jesteśmy znacznie większą potęgą ekonomiczną niż byliśmy wcześniej i użyjemy tej siły na rzecz pokoju na świecie" - obwieścił prezydent USA.

Więcej o: