Wybory samorządowe na Węgrzech. Toczy się walka o władzę w Budapeszcie

Podczas gdy w Polsce wybieramy posłów i senatorów, na Węgrzech trwają wybory samorządowe. Z sondaży wynika, że w większości miast i gmin zwycięży dotychczas rządząca partia Fidesz, jednak opozycja ma szansę na uzyskanie władzy w kilku większych miastach. Największa walka toczy się o Budapeszt.
Zobacz wideo

Wszystko wskazuje na to, że rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej KDNP ma duże szanse na utrzymanie władzy w większości miast i gmin. Są jednak miejsca, gdzie walka może być naprawdę zacięta. Jednym z nich jest Budapeszt.

Wybory samorządowe na Węgrzech. Zacięta rywalizacja w stolicy

O fotel burmistrza w Budapeszcie ubiega się sprawujący tam od 2010 roku władzę Istvan Tarlos, popierany przez partię Victora Orbana, a także wspólny kandydat opozycji Gergely Karacsony. Sondaże wskazują, że zagłosować chce na nich zbliżona liczba wyborców - około 48 proc. Szansa na wzmocnienie opozycji jest więc duża. 

- Jeśli teraz nastąpiłaby jakaś zmiana, to może mieć bardzo duże znaczenie w wymiarze czysto politycznym i symbolicznym - stwierdził w rozmowie z TOK FM prof. Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego UW.

- Ewentualny triumf opozycji byłby jednocześnie wielką symboliczną porażką Orbána - podkreślił również dr Dominik Héjj, hungarysta z Instytutu Europy Środkowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z portalem Euractiv.pl.

Opozycja zjednoczyła się przeciwko Fideszowi

Przy okazji tegorocznych wyborów samorządowych doszło do zjednoczenia opozycji. W wielu okręgach partie z różnych opcji politycznych wystawiły wspólnego kandydata. To dodatkowo zwiększa ich szansę na pokonanie dotychczas rządzącej koalicji. 

Opozycji sprzyjają również ostatnie skandale obyczajowe, które wyszły na jaw tuż przed wyborami. Do mediów wyciekły sekstaśmy, na których znajduje się burmistrz miasta Gyor, Zsolt Borkai, popierany przez Fidesz, w towarzystwie prostytutek na prywatnym jachcie. W sprawie pojawiły się również wątki korupcyjne.

Na Węgrzech nie obowiązuje cisza wyborcza

Lokale wyborcze na Węgrzech zostały otwarte o godzinie 6:00. Głosować można do 19:00. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad osiem milionów osób. W wyborach zostaną wybrani również radni do samorządów narodowościowych, wśród nich polskich.

Co ciekawe, na Węgrzech nie obowiązuje cisza wyborcza. Nie można jedynie publikować sondaży ani agitować w promieniu 150 metrów od lokalu wyborczego. Jak jednak zwraca uwagę Dominik Héjj, na ulicach można spotkać stoiska partii i osoby zachęcającego do głosowania.

W niedzielę pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych zapraszamy na specjalny Wieczór Wyborczy Gazeta.pl. Gośćmi Łukasz Kijka będą prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Antoni Dudek.
A w poniedziałek od świtu wyjątkowy, wspólny Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl. Wielu gości i najlepsi prowadzący: Lewicka, Wielowieyska, Kijek i Głogowski. Bądźcie z nami.

Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.plPoranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Więcej o: