Najsilniejszy tajfun od lat 60. Ofiary śmiertelne, zniszczone domy i ewakuacja milionów. Japonia po Hagibis

Dwie osoby zginęły, 11 uznano za zaginione, a ponad 90 jest rannych - to najnowsze informacje na temat skutków tajfunu Hagibis, który przeszedł nad Japonią. Do ewakuacji wezwano ponad 6 milionów ludzi.
Zobacz wideo

Tajfun Hagibis uderzył w główną japońską wyspę Honsiu około godziny 12 czasu polskiego. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej żywiołowi towarzyszyły najbardziej intensywne opady deszczu i najsilniejszy wiatr od co najmniej sześćdziesięciu lat, a konkretnie od roku 1958. Jeszcze przed jego nadejściem Yasushi Kajihara ze wspomnianej agencji apelował do mieszkańców:

Przygotujcie się na opady, jakich nigdy nie widzieliście.

Dla Tokio i dziewięciu prefektur wprowadzono piąty, najwyższy, poziom ostrzeżeń.

Tajfun Hagibis. Dwie ofiary śmiertelne, ponad 90 rannych

Prędkość wiatru dochodziła do 216 kilometrów na godzinę. Tajfun spowodował tornado w rejonie Chiba, położonym na wschód od Tokio, które zniszczyło 12 domów, a uszkodziło ponad 70 innych.

W związku z zagrożeniem tajfunem ponad sześć milionów ludzi wezwano do ewakuacji, zamknięte były lotniska, a także część stacji kolejowych - wylicza japońska agencja Kyodo. Jak dotąd odnotowano zgłoszenia o tym, że wylało około 10 rzek. Ponad pół miliona gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu. W krytycznym momencie w prefekturze Chiba bez prądu było ich natomiast około 770 tys.

Według doniesień agencji Kyodo dotychczas zginęły dwie osoby, a 11 jest uznane za zaginione. W całym kraju rannych zostało ponad 90 osób.

Więcej o: