Większość Polaków za zniesieniem celibatu. Rozmawiają o nim w Amazonii biskupi z papieżem Franciszkiem

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu", aż 66 proc. Polaków uważa, że w Kościele powinien zostać zniesiony celibat. To temat często poruszany w ostatnim czasie w samym Kościele. M.in. o tej kwestii rozmawiają duchowni podczas zwołanego przez papieża Franciszka Synodu Amazońskiego.
Zobacz wideo

Instytut Badań Pollster przeprowadził na zlecenie "Super Expressu" sondaż na temat celibatu w Kościele. Z badania wynika, że aż 66 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem celibatu. Przeciwko temu jest 21 proc. respondentów. 13 proc. badanych nie opowiedziało się po żadnej ze stron.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-25 września 2019 roku na próbie 1101 dorosłych Polaków.

Celibat to jedna z kwestii poruszanych na synodzie amazońskim

Kwestia zniesienia celibatu to jeden z problemów omawianych na trwającym do 27 października zwołanym przez papieża Franciszka synodzie w Amazonii. Bierze w nim udział dziewięć państw z tego regionu.

Głównym tematem synodu jest ekologia, ale poruszona ma również zostać kwestia wyświęcania na księży żonatych mężczyzn. Takie postulaty zgłasza m.in. część duchownych z Amazonii. "Statystycznie jeden kapłan jest tam odpowiedzialny za 17 tys. ochrzczonych katolików. W odległych regionach kobiety (które stanowią ogromną większość osób pracujących społecznie dla Kościoła) organizują nabożeństwa i katechezę. Rozdają także komunię, poświęconą wcześniej przez duchownych. Kapłani czy biskupi przyjeżdżają najwyżej raz, może dwa razy w roku" - czytamy w "Deutsche Welle".

O problemie mówi się od dawna, istnieje więc możliwość, że papież w porozumieniu z synodem zezwoli na zniesienie celibatu w regionach, które mierzą się z brakiem kapłanów. Konserwatywne środowiska księży mają jednak obawy, że doprowadzi to do zniesienia bezżeństwa księży w całym kościele. Wśród nich jest m.in. niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Mueller, który ostrzegał niedawno przed wykorzystywaniem Synodu Amazońskiego do "podważania istniejących struktur".

W niedzielę pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych zapraszamy na specjalny Wieczór Wyborczy Gazeta.pl. Gośćmi Łukasz Kijka będą prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Antoni Dudek.
A w poniedziałek od świtu wyjątkowy, wspólny Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl. Wielu gości i najlepsi prowadzący: Lewicka, Wielowieyska, Kijek i Głogowski. Bądźcie z nami.

Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.plPoranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Więcej o: