Polacy w USA do urn pójdą już w sobotę. Chętnych do głosowania więcej o ponad pięć tysięcy

Obywatele Polscy mieszkający lub przebywający w Stanach Zjednoczonych już w sobotę zagłosują w polskich wyborach parlamentarnych. Głosowanie za oceanem odbywa się wcześniej niż w Polsce z powodu różnicy czasu. W USA zamiar głosowania zadeklarowało 32 tysiące osób.


W tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu na terenie Stanów Zjednoczonych powołano rekordową liczbę 48 komisji wyborczych. To o 16 więcej niż w wyborach parlamentarnych 2015 roku. Lokale wyborcze będą działać w 23 stanach. - Chętnych do głosowania w tych wyborach jest znacząco więcej. Na listach wyborczych zarejestrowało się ponad 32 tysiące osób co oznacza wzrost o 5 tysięcy w porównaniu z 2015 rokiem - powiedziała Polskiemu Radiu konsul RP w Waszyngtonie Aleksandra Krystek.
Najwięcej Polaków zarejestrowało się w okręgu nowojorskim - 13,5 tysiąca czyli o 4 tysiące więcej niż w 2015 roku. W okręgu chicagowskim na listy wyborców wpisało się nieznacznie mniej osób niż przed czterema laty - 12,5 tysiąca. Najmniej głosów zostanie oddanych w Central Falls w Rhode Island, gdzie zarejestrowało się mniej niż 100 obywateli polskich. Głosowanie w USA rozpocznie się o 7:00 rano czasu lokalnego czyli o 13:00 czasu polskiego.


W majowych wyborach do europarlamentu były 203 obwody i pojawiły się liczne skargi od wyborców, którzy nie mogli zagłosować po tym, jak zlikwidowano głosowanie korespondencyjne. – Teraz skarg jest mniej, ale komisji nie da się zorganizować wszędzie. To ogromne przedsięwzięcie organizacyjno-techniczne pod każdym względem. Musimy wziąć pod uwagę, że w konsulatach często zatrudnionych jest tylko kilka osób – mówi w Radiu ZET Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Dlatego do USA lecą pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych po to, by pomóc tam na miejscu.

W niedzielę pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych zapraszamy na specjalny Wieczór Wyborczy Gazeta.pl. Gośćmi Łukasz Kijka będą prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Antoni Dudek.
A w poniedziałek od świtu wyjątkowy, wspólny Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl. Wielu gości i najlepsi prowadzący: Lewicka, Wielowieyska, Kijek i Głogowski. Bądźcie z nami.

Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.plPoranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Więcej o: