Tajfun Hagibis w Japonii. Milionowi osób zalecono ewakuację. Jest pierwsza ofiara śmiertelna żywiołu

Supertajfun Hagibis jest coraz bliżej Japonii. Choć jego siła słabnie, to według meteorologów nadal może to być najsilniejszy tajfun od 1958 roku, który przejdzie nad japońskimi wyspami. Lokalne media donoszą o pierwszych ofiarach żywiołu, w tym jednej śmiertelnej.
Zobacz wideo

Jeszcze w piątek prędkość wiatru wywołanego przez tajfun Hagibis dochodziła do 300 km/h. W sobotę mówi się o 200 km/h. Nadal jednak stanowi on ogromne zagrożenie dla Japonii. Meteorolodzy twierdzą, że może to być najsilniejszy tajfun, który przeszedł przez Japonię od 1958 roku. Spodziewają się również, że przyniesie on najsilniejsze od 60 lat opady deszczu, powodujące powodzie i osuwanie się ziemi.

Tajfun jeszcze nie uderzył bezpośrednio w archipelag, jednak mieszkańcy doświadczają już niezwykle silnych wiatrów oraz opadów deszczu. Pojawiła się również pierwsza ofiara żywiołu.

Supertajfun Hagibis w Japonii. Są ranni i ofiara śmiertelna

Jak informuje japoński nadawca publiczny NHK, 40-letni mężczyzna w prefekturze Chiba zmarł po tym, jak w sobotę około godziny 9:30 czasu lokalnego wiatr przewrócił jego samochód. Poszkodowany został zabrany do szpitala, jednak nie udało się go uratować.

W tej samej prefekturze pięć osób, w tym troje dzieci zostało rannych, kiedy silny wiatr niszczył domy, zrywając z nich dachy. Wszyscy trafili do szpitala, jednak według policji ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Supertajfun zbliża się do Tokio. Milion osób powinno się ewakuować

Hagibis przemieszcza się wzdłuż wschodniej wybrzeża Japonii z prędkością 25 km/h. W główną japońską wyspę - Honsiu - ma uderzyć w sobotę wieczorem czasu lokalnego. Przewiduje się, że porywy wiatru będą wtedy osiągać około 216 km/h.

W związku z zagrożeniem premier Shinzo Abe wydano ostrzeżenie 4. stopnia w pięciostopniowej skali, zalecając ewakuację mieszkańcom ośmiu prefektur w środkowej i wschodniej części Japonii. W sumie rekomendacja ta dotyczy ponad miliona osób. 

Zdecydowano również o zamknięciu wielu sklepów, fabryk czy parków rozrywki takich jak Disneyland czy DisneySea w Tokio. Odwołano loty i połączenia kolejowe, a także trening oraz kwalifikacje kierowców Formuły 1 w Grand Prix Japonii, które miały odbyć się w sobotę - informuje "The Japan Times".

Fioletowe niebo nad Japonią

Pomimo wielkiego zagrożenia, które niesie za sobą tajfun Hagibis, mieszkańcy Japonii zwrócili uwagę na niezwykłe zjawisko pogodowe, spowodowane zbliżającym się tajfunem. W sieci pojawiły się zdjęcia nieba, które w piątek przybrało fioletowy kolor. Spowodowane było to rozpraszaniem się światła pod wpływem cząsteczek w atmosferze. 

W niedzielę pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych zapraszamy na specjalny Wieczór Wyborczy Gazeta.pl. Gośćmi Łukasz Kijka będą prof. Wawrzyniec Konarski i prof. Antoni Dudek.
A w poniedziałek od świtu wyjątkowy, wspólny Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl. Wielu gości i najlepsi prowadzący: Lewicka, Wielowieyska, Kijek i Głogowski. Bądźcie z nami.

Poranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.plPoranek Powyborczy radia TOK FM i Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Więcej o: