Bośnia. Matki Srebrenicy i muzeum pamięci ofiar chcą odebrania Nobla Handkemu. Negował ludobójstwo

Centrum Pamięci Srebrenica-Potocari wydało oficjalne oświadczenie, w którym uznało przyznanie literackiej Nagrody Nobla Austriakowi Peterowi Handkemu za zniewagę pamięci ofiar masakry z 1995 roku. W podobnym tonie wypowiedziała się przewodnicząca Stowarzyszenia Matki Srebrenicy Munira Subašić. Nobla dla Handkego oprotestowali również intelektualiści z Albanii i Kosowa.
Zobacz wideo

Centrum Pamięci Srebrenica-Potocari oraz Stowarzyszenie Matki Srebrenicy potępiły przyznanie literackiej nagrody Nobla Austriakowi, który nie ukrywa swoich proserbskich sympatii politycznych i dawał im wyraz w swojej twórczości.

Muzeum: Ta nagroda to policzek wymierzony w testament Alfreda Nobla

Bośniacki portal Klix opublikował oświadczenie Centrum Pamięci w Srebrenicy. Czytamy w nim, że obowiązkiem moralnym wobec pamięci ofiar masakry dokonanej przez serbskie wojska w 1995 roku jest przypomnienie sympatii politycznych tegorocznego noblisty.

Peter Handke otwarcie negował zbrodnie ludobójstwa popełniane przez aparat wojskowy i polityczny Slobodana Miloševicia. Według oficjalnych szacunków w Bośni od 1992 do 1995 r. zginęło 100 tysięcy osób, a są to statystyki bardzo ostrożne. Wypowiadamy się w imieniu rodzin tych, których groby znajdują się w Srebrenicy i rozsiane są po wybrzeżach Driny

- czytamy w oświadczeniu władz muzeum.

Milošević wymyślił, zaplanował i przeprowadził zbrodnie, które zostały scharakteryzowane jako ludobójstwo przed dwoma sądami ONZ. Najwyższe literackie wyróżnienie dla jego apologety to policzek wymierzony rodzinom ofiar, stoi również w sprzeczności z testamentem Alfreda Nobla, który zaznaczył, że jego nagroda powinna trafiać do czyniących dobro i pokój, dbających o braterstwo między narodami. Peter Handke stanowi zaprzeczenie tych wartości

- czytamy w liście.

Matki Srebrenicy również protestują

Munira Subašić przewodnicząca stowarzyszenia Matki Srebrenicy, zrzeszającego matki, córki i wdowy po ofiarach masakry, zapowiedziała w rozmowie z dziennikarzami Klix.ba, że wystosuje oficjalny list do Komitetu Noblowskiego w imieniu swojej organizacji. Domaga się wycofania nagrody.

To jest decyzja polityczna. To wzmocnienie nacjonalistycznej prawicy. To dawanie wiary przestępcom. Myśleliśmy, że żyjemy w bardziej sprawiedliwym świecie, gdzie takie zbrodnie nie mają prawa się powtórzyć. Ale okazuje się, że wszystkie te okropieństwa dziś do nas wracają. Czujemy się głęboko zranieni

- powiedziała.

Nobel dla Handkego wywołuje kontrowersje na świecie

Przeciwko nagrodzie dla Handkego zaprotestowali m.in. ambasador Kosowa w USA oraz szef dyplomacji Albanii. Oświadczenie w tej sprawie wydała też organizacja PEN America, zrzeszająca tysiące amerykańskich twórców literatury i osoby związane z rynkiem wydawniczym: pisarzy, dziennikarzy, poetów i wydawców. Pisarz Salman Rushdie w 1999 roku stwierdził, że za próby wybielania zbrodni w Srebrenicy należy się Handkemu tytuł "Międzynarodowego kretyna roku".

Slobodan Milošević, były jugosłowiański i serbski przywódca, będąc oskarżonym o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni, powołał 14 lat temu Handkego jako świadka obrony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Pisarz nie wyraził zgody, rok później wygłosił jednak przemówienie na pogrzebie Miloševicia.

- Nie znam prawdy. Ale patrzę. Słucham. Czuję. Pamiętam. Dlatego tu jestem, blisko Jugosławii, blisko Serbii, blisko Slobodana Miloševicia - powiedział.

Masakra muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku jest uznawana za największy akt ludobójstwa od czasu II wojny światowej. Z rąk serbskich żołnierzy przy całkowitej bezradności ONZ zginęło wówczas ponad 8 tys. ludzi.

Więcej o:
Komentarze (76)
Bośnia. Matki Srebrenicy i muzeum pamięci ofiar chcą odebrania Nobla Handkemu. Negował ludobójstwo
Zaloguj się
 • ggchmiel

  Oceniono 17 razy 11

  Otrzymał Nobla za osiągnięcia literacki a nie za sympatie narodowościowe czy polityczne czy też wybory moralne. Podobnie jak Heisenberg w dziedzinie fizyki.

 • adremik

  Oceniono 9 razy 9

  A ilu Serbów zabili zachodni miłośnicy wolności i demokracji ? N.p. w czasie nalotów ?

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 9 razy 9

  To jest zastanawiające, że rzecz dotyczy Bośni i Holandii, pisarz jest austriacki, a odezwały się nożyce albańskie z Albanii i Serbii.

 • metenburg

  Oceniono 29 razy 9

  ..."intelektualiści z Albanii i Kosowa".... Dobre! Nawet smieszne, tragicznie ale smieszne.
  To ci intelektualisci co zywcem wykrajali nerki i inne narzady Serbom w "bialym domku" i handlowali nimi ? Czy tez ci ktorzy bestwili sie nad jencami wojennymi, handlowali narkotykami a obecnie zostali prezydentami i premierami w tych zalosnych, kryminalnych enklawach, tak barzdo holubionych przez NATO i UE ?

 • trasat47

  Oceniono 17 razy 9

  Przecież ofiar wojsk USA w licznych wojnach toczonych po II wojnie światowej było dużo więcej. I co? nie dostawali nagród międzynarodowych?

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 8

  Za politykę przyznaje sie Nobla pokojowego. Reszta jest za osiągnięcia zawodowe. Np. Tokarczuk ma zupełnie inne preferencje światopoglądowe niż PiS, więc od razu znalazła się idiotka, która publicznie zaprotestowała nie tylko przeciwko uhonorowaniu pani Olgi tytułem Honorowego obywatela Kłodzka, ale wręcz domagała się jej ścigania. I prawdopodobnie żądała by też odebrania jej Nobla, ale BEZ zgody Prezesa, chyba się trochę boi.... :-)

 • polsilver100

  Oceniono 10 razy 8

  Niech napiszą zażalenie do Holendrów bo byli tam i niczego nie zrobili tylko się przypatrywali!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX