Kiedy poznamy wyniki wyborów do Sejmu i Senatu? [Wybory parlamentarne 2019]

W ramach wyborów parlamentarnych Polacy wybiorą 450 nowych posłów oraz stu senatorów, którzy zasiądą w kolejnej kadencji parlamentu. Do około godziny 21 trwa cisza wyborcza. Po niej poznamy pierwsze nieoficjalne sondażowe wyniki.
Zobacz wideo

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów będziemy musieli poczekać kilka dni. Wszystkie oficjalne dane na temat głosowania (wyniki, frekwencja, podział mandatów) są podawane przez Państwową Komisję Wyborczą.

Liczenie głosów w wyborach parlamentarnych może być bardziej czasochłonne niż w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego. Komisja musi zliczyć głosy Polaków z 41 okręgów do Sejmu oraz stu okręgów do Senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Przed oficjalnymi podane zostaną wyniki sondażowe

Przed oficjalnymi wynikami media opublikują wyniki sondażowe. Przybliżone wyniki exit poll mogą zostać ogłoszone już po godzinie 21:00 13 października, kiedy przewidywane jest zakończenie głosowania. Sondaże układane są przez ośrodki badawcze, które wysyłają przed lokale swoich ankieterów - oni z kolei pytają wyborców o to, na kogo oddali głos. Bardziej wiarygodne są późniejsze sondaże late poll, które tworzone są na podstawie wyników głosowania zliczonych przez każdą z komisji.

Więcej o: