Aleksiej Leonow nie żyje. Pierwszy kosmonauta, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej, miał 85 lat

Generał major Aleksiej Leonow zmarł w piątek w wieku 85 lat. Radziecki kosmonauta był pierwszym człowiekiem, który odbył spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Jak podaje CBS News Aleksiej Leonow zmarł w piątek 11 października po długiej chorobie, w szpitalu Burdenko w Moskwie. Informację tę podała rodzina zmarłego 85-latka.

Nie żyje Aleksiej Leonow - pierwszy człowiek, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną

W 1965 roku Aleksiej Leonow był drugim pilotem statku kosmicznego Woschod 2. Podczas tego lotu został pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Jego spacer w kosmosie trwał dokładnie 12 minut i 9 sekund. Leonow miał jednak problem z powrotem na statek po opuszczeniu załogi. Przyczyną był skafander Biekut, który dwukrotnie zwiększył swoją objętość w przestrzeni kosmicznej. 
Jego wyczyn został powtórzony trzy miesiące później przez Amerykanina Eda White'a.

 

Drugi lot w kosmos Aleksiej Leonow wykonał w 1975 roku na statku Sojuz 19. Został wybrany dowódcą całej misji, podczas której kilkukrotnie łączył się z amerykańskim statkiem Apollo. Było to przełomowe i pierwsze takie zdarzenie w historii.

Na początku tego roku dwóch rosyjskich astronautów uhonorowało Leonowa w jego 85. urodziny. Na plecakach skafandrów nakleili plakaty - "Leonow nr 1" i "Wszystkiego najlepszego".

Więcej o: