Wybory parlamentarne 2019. Od której będą otwarte lokale wyborcze?

W niedzielę 13 października odbędą się wybory parlamentarne 2019, w których wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? W jaki sposób oddać ważny głos? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

To, w jakich godzinach odbywają się wybory, reguluje Kodeks wyborczy. Mówi on, że lokale wyborcze są otwarte w dniu wyborów od godziny 7 do godziny 21. Lokale wyborcze znajdują się przeważnie w przedszkolach, szkołach, urzędach miasta lub gminy oraz ośrodkach kultury. Skąd wiedzieć, do którego lokalu wyborczego powinniśmy się udać? Można to sprawdzić na stronie internetowej wybory.gov.pl, wpisując w wyszukiwarkę swój adres.

Wybory parlamentarne 2019. W jaki sposób głosować?

Przypomnijmy, że podczas wyborów parlamentarnych 2019 każdy z wyborców otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu. Zarówno w wyborach do Sejmu jak i do Senatu można zagłosować tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w polu obok jego nazwiska. Aby głos był ważny, trzeba postawić dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Przypomnijmy, że karty do głosowania wydawane są tylko po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości i złożeniu podpisu na spisie wyborców.

Więcej o: