Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii. Abiy Ahmed Ali zainicjował rozwiązanie konfliktu granicznego z Erytreą

Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii. Abiy Ahmed Ali zainicjował zakończenie trwającego dwie dekady konfliktu pomiędzy Etiopią a Erytreą.
Zobacz wideo

Abiy Ahmed Ali otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Premier Etiopii otrzymał ją za wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z Erytreą, który trwał przeszło dwie dekady. W lipcu 2018 roku po latach sporu kraje te wznowiły oficjalne stosunki.

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

43-letni Abiy Ahmed Ali od kwietnia 2018 roku jest premierem Etiopii. W przeszłości służył w wojsku, gdzie doszedł do stopnia podpułkownika. Następnie został założycielem oraz dyrektorem Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, która odpowiada za cyberbezpieczeństwo kraju.

Zanim został premierem, w latach 2014–2015 był ministrem nauki i technologii. Następnie - w 2018 roku - został przewodniczącym Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, a następnie stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.

Gdy został premierem, uwolnił część więźniów politycznych, a także rozpoczął proces liberalizacji gospodarki.

Ali pochodzi z rodziny chrześcijańsko-muzułmańskiej. Sam jest zielonoświątkowcem. Jest pierwszym przedstawicielem oromów, który zaszedł tak wysoko w świecie etiopskiej polityki.

W tym roku o wyróżnienie ubiegało się 301 kandydatów, w tym 78 organizacji. Rok temu zwycięzcami zostali Nadia Murad, pochodząca z Iraku jazydzka działaczka społeczna, oraz Denis Mukwege, kongijski ginekolog. Uhonorowano ich za "wysiłki podjęte przeciwko wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako broni podczas wojen i konfliktów zbrojnych".

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo. W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 99 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 30 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 67 razy wyróżniono jedną osobę. Nagrodą uhonorowano łącznie 133 osoby, w tym 106 to laureaci indywidualni, a 27 to organizacje. Warto wiedzieć, że de facto zostały wyróżnione 24 organizacje, gdyż Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymał Nobla trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców - dwukrotnie.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności". Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.

Więcej o:
Komentarze (73)
Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii. Abiy Ahmed Ali zainicjował rozwiązanie konfliktu granicznego z Erytreą
Zaloguj się
 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 19 razy 15

  I w ten sposób dycha, którą postawiłem na Suskiego, poszła się ...

 • jxl82

  Oceniono 22 razy 8

  Sakiewicz obiecywał Kaczyńskiego. Może to jakaś kaczka dziennikarska?

 • xynat

  Oceniono 10 razy 6

  Gratulacje. zakończył straszną, długotrwałą wojnę i należało mu się. Ale trochę szkoda, że nie Owsiak. Po pierwsze także mu się należy a po drugie to by się pisiory posrały. Już Tokarczuk ledwie przełknęli ale przy Owsiaku to już by się zapluli na śmierć :)

 • calcinus

  Oceniono 11 razy 5

  Zasłużył jak mało kto! Wreszcie dobra decyzja Komitetu.

 • tk

  Oceniono 24 razy 4

  Całe szczęście, że nie Szurnięta Greta. Laureat zrobił coś istotnego dla światowego pokoju, gratulacje.

 • wiceherszt

  Oceniono 9 razy 3

  W zasadzie jedyny przebłysk rozsądku na oceanie głupoty. Szczerze mówiąc byłem przekonany, że nagrodę zgarnie 16-letnia, niezrównoważona psychicznie pacynka międzynarodowych koncernów i cwanych rodziców, ale jak widać Komitet Noblowski w tym wypadku zdołał się nie zbłaźnić, jak kiedyś z Obamą.

  Niestety to by było w zasadzie na tyle. I teraz, paradoksalnie, wypada dopingować Erdogana, żeby jak najszybciej rozniósł Kurdów i zakończył tę swoją wojenkę. Bo jeśli konflikt będzie się ślimaczyć, to coraz głośniej będzie się mówiło o "dwuznacznej" postawie USA w tej kwestii oraz o tym, że wielki brat może tak samo postąpić również z innymi "sojusznikami".

  I wtedy w ramach udowadniania, że wcale nie, może zostać wywołana inna wojenka, w której bohaterska armia wspaniałego hegemona przystąpi do obrony innego "sojusznika", oczywiście na jego terenie. Wtedy w ramach dobrej woli wszystko zostanie obrócone w perzynę a ruiny zostaną uroczyście przekazane niedobitkom sojuszniczej ludności, wraz z rachunkiem za tak skuteczną obronę...

 • antykonformista

  Oceniono 7 razy 3

  Szkoda, że nie Erdogan.

  Ahahaha

 • wgrego

  Oceniono 4 razy 2

  jednak nie ojciec pokoju , ajatollah pacyfizmu, książę wszelkiej tolerancji, papież rozbrojenia, z żuliborza???

 • byann

  Oceniono 6 razy 2

  Od razu widać że USA zaniechały ten region. Trump, wyślij oddziały pokojowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX