Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii. Abiy Ahmed Ali zainicjował rozwiązanie konfliktu granicznego z Erytreą

Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii. Abiy Ahmed Ali zainicjował zakończenie trwającego dwie dekady konfliktu pomiędzy Etiopią a Erytreą.
Zobacz wideo

Abiy Ahmed Ali otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Premier Etiopii otrzymał ją za wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z Erytreą, który trwał przeszło dwie dekady. W lipcu 2018 roku po latach sporu kraje te wznowiły oficjalne stosunki.

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

43-letni Abiy Ahmed Ali od kwietnia 2018 roku jest premierem Etiopii. W przeszłości służył w wojsku, gdzie doszedł do stopnia podpułkownika. Następnie został założycielem oraz dyrektorem Agencji Informacji i Bezpieczeństwa, która odpowiada za cyberbezpieczeństwo kraju.

Zanim został premierem, w latach 2014–2015 był ministrem nauki i technologii. Następnie - w 2018 roku - został przewodniczącym Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, a następnie stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.

Gdy został premierem, uwolnił część więźniów politycznych, a także rozpoczął proces liberalizacji gospodarki.

Ali pochodzi z rodziny chrześcijańsko-muzułmańskiej. Sam jest zielonoświątkowcem. Jest pierwszym przedstawicielem oromów, który zaszedł tak wysoko w świecie etiopskiej polityki.

W tym roku o wyróżnienie ubiegało się 301 kandydatów, w tym 78 organizacji. Rok temu zwycięzcami zostali Nadia Murad, pochodząca z Iraku jazydzka działaczka społeczna, oraz Denis Mukwege, kongijski ginekolog. Uhonorowano ich za "wysiłki podjęte przeciwko wykorzystywaniu przemocy seksualnej jako broni podczas wojen i konfliktów zbrojnych".

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo. W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 99 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 30 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 67 razy wyróżniono jedną osobę. Nagrodą uhonorowano łącznie 133 osoby, w tym 106 to laureaci indywidualni, a 27 to organizacje. Warto wiedzieć, że de facto zostały wyróżnione 24 organizacje, gdyż Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymał Nobla trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców - dwukrotnie.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności". Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.

Więcej o: