Wężogłów znaleziony w stawie w Georgii. Groźnego osobnika należy natychmiast zabić i zamrozić

Departament Zasobów Naturalnych amerykańskiego stanu Georgia poinformował, że na początku października w jednym ze stawów znaleziono okaz wężogłowa, drapieżnej ryby, uznawanej za jedną z najbardziej groźną dla ekosystemów i bioróżnorodności. To pierwszy taki potwierdzony przypadek w tym stanie.
Zobacz wideo

Na początku października jeden z wędkarzy złapał wężogłowa, łowiąc w stawie położonym na prywatnej posesji w hrabstwie Gwinnett w stanie Georgia. To pierwszy potwierdzony przypadek wystąpienia ryby w tym regionie, wcześniej odnotowano go w 14 innych stanach.

- Obecnie podejmujemy kroki w celu ustalenia, czy wężogłowy rozprzestrzeniły się na inne akweny i, miejmy nadzieję, powstrzymamy go od rozprzestrzenia się - komentuje Matt Thomas z Departamentu Zasobów Naturalnych. 

Wężogłów to ryba, która może osiągnąć do metra długości. Jest przystosowana do przebywania w warunkach o niskim stężeniu tlenu, może też wytrzymać kilka dni na powierzchni.

Wężogłów w stanie Georgia

Dlaczego pojawienie się wężogłowa wzbudziło taki niepokój służb?

"Nierodzime gatunki inwazyjne, takie jak wężogłów, mogą potencjalnie oddziaływać na gatunki rodzime na wprowadzonych obszarach, konkurując o pożywienie i siedliska" - wskazuje departament. W Georgii zabroniony jest import, transport, sprzedaż lub posiadanie jakiegokolwiek rodzaju wężogłowa bez ważnej licencji.

Wędkarzy, którzy natrafią na wężogłowa, urzędnicy proszą o zabicie ryby i zamrożenie jej, a następnie sfotografowanie i poinformowanie regionalnego biura zajmującego się sprawami rybołówstwa.

Więcej o:
Komentarze (110)
Wężogłów znaleziony w stawie w Georgii. To pierwszy przypadek w tym stanie w historii
Zaloguj się
 • 3xm

  Oceniono 81 razy 51

  Szkoda, że rdzenni mieszkańcy Ameryki nie mieli takich przepisów i pozwolili się białasom rozmnożyć i skolonizować ich ziemie.

 • surferkaj

  Oceniono 29 razy 27

  Mieszko sprowadził do nas gatunek inwazyjny, i nie idzie się go pozbyć, jeszcze stał się bezczelny.

 • czarna_zoska

  Oceniono 53 razy 27

  W Polse jest inwazja pislamistow i asystujących im ruskich trolli.

 • nieotake

  Oceniono 38 razy 20

  Tylko dlaczego, do sasina pana, tego brejking njusa nie opatrzono etykietą PILNE!?

 • barakuda62

  Oceniono 21 razy 19

  U nas też ten inwazyjny gatunek występuje- wylęgarnia na Nowogrodzkiej :/

 • metanoja

  Oceniono 14 razy 14

  Każdy cywilizowany kraj prowadzi rejestr gatunków inwazyjnych, i stara się ograniczać ich pojawianie się. W Polsce wraz z amurem i tołpygą przywleczono małą rybkę - czebaczka amurskiego. Wędkarz, który go złowi ma zakaz wypuszczania go z powrotem do wody.

 • concernedgrammarnazi

  Oceniono 12 razy 12

  "jedną z najbardziej groźną" - pomogę: "jedną z najgroźniejszych".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX