USA: 9-letnie dziecko oskarżone o morderstwo pięciu osób oraz podpalenie domku na kempingu

To może być precedensowa sprawa. Od 2006 roku tak młoda osoba nie była w USA sądzona za masowe morderstwo. 9-letnie dziecko podpaliło domek na polu kempingowym, w wyniku czego zginęło pięć osób: dwoje dorosłych i troje dzieci. Obrona przekonuje, że to niemożliwe, aby doszło do intencjonalnego pozbawienia życia.
Zobacz wideo

Jak podała agencja Associated Press, 9-letnie dziecko dokonało podpalenia domku na polu kempingowym Timberline koło miejscowości Goodfield, około 240 kilometrów na południowy zachód od Chicago. W płomieniach zginęło pięć osób: 34-letni mężczyzna, 69-letnia kobieta, dwoje dwulatków i jedno roczne dziecko. Zdarzenie miało miejsce w sobotę 7 września. O podpalenie oraz morderstwo z premedytacją oskarżono 9-latka. To precedensowy akt oskarżenia. Media odnotowały, że od 2006 roku tak małe dziecko nie było sądzone za masowe morderstwo.

USA: 9-letnie dziecko oskarżone o morderstwo pięciu osób. Prokurator: Dziecko działało z premedytacją

Śledczy ustalili, że podpalenie, którego dokonało dziecko, było celowe. Prokurator hrabstwa Woodford Greg Miner przyznał, że decyzja o postawieniu tak ciężkich zarzutów tak młodej osobie nie była łatwa. Powiedział, że zapoznał się ze wszystkimi raportami z miejsca zdarzenia, kierował się także opinią koronera Tima Ruestmana, który potwierdził, że doszło do morderstwa, nie wypadku.

W rozmowie z dziennikarzami AP prokurator nie chciał wyjawić płci sprawcy ani potwierdzić, czy miał jakieś związki z osobami, które zginęły w wyniku podpalenia.

Adwokat dziecięca: To niemożliwe, aby tak młoda osoba zabiła celowo

Betsy Clark, adwokat z Nowego Jorku, która często broni dzieci w procesach (Illinois jest jednym z pierwszych stanów, który powołał instytucje sądu dla nieletnich), również wypowiedziała się dla dziennikarzy AP. Według niej zarzuty są nie na miejscu, a cała sprawa jest bulwersująca.

- Dziewięciolatek nawet nie wie, czy Święty Mikołaj istnieje, czy nie. Nie jest w stanie dokonać celowego podpalenia z pełną świadomością, że pozbawi kogoś życia - powiedziała.

Clark uważa, że biorąc pod uwagę wiedzę, którą dysponujemy na temat ludzkiego mózgu, dzieci, które nie ukończą 14. roku życia, nie powinny odpowiadać karnie, niezależnie od tego, jakie przestępstwo popełnią. Clark zaznaczyła, że takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach świata - i jest ono zgodne z rekomendacjami ONZ.

Prawo stanowe Illinois mówi, że przed ukończeniem 10. roku życia małoletni oskarżony nie może być aresztowany. Na proces będzie więc czekać na wolności. Rozprawa będzie utajniona, a wyrok wyda pojedynczy sędzia, nie zaś ława przysięgłych.

We wrześniu 2019 sąd w Michigan oddalił zarzut zabójstwa postawiony przez prokuratora 9-letniemu dziecku, które przypadkiem zastrzeliło swoją matkę w ich domu w Sturgis.

Więcej o:
Komentarze (202)
Illinois w USA: 9-letnie dziecko zostało oskarżone o zamordowanie pięciu osób oraz podpalenie domku kempingowego
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 90 razy 48

  "- Dziewięciolatek nawet nie wie, czy Święty Mikołaj istnieje, czy nie. Nie jest w stanie dokonać celowego podpalenia z pełną świadomością, że pozbawi kogoś życia - powiedziała."

  Najwyraźniej ta pani nie była w Warszawie. Na murach Starego Miasta stoi nawet pomnik takiego dziecka - z karabinem. Jest czczone wśród tubylców jako bohater. A czy bohater może działać nieświadomie?

 • maadzik3

  Oceniono 48 razy 28

  Bzdura z tym, że dziecko w tym wieku nie może z premedytacją zabić. A co z dwoma 10-letnimi zabójcami (w okrutny sposób) małego 2-letniego Jamesa w UK którzy zamęczyli go po uprowadzeniu z nudów? A co z dziecięcymi żołnierzami w Afryce? A co z małymi zabójcami w ISIS i w Hamasie? Naprawdę wierzą w św. Mikołaja i nie wiedzą co to śmierć?

 • pt.nut

  Oceniono 45 razy 17

  Anerykanscy prawnicy niech sobie pojada np. do Afganistanu, popatrza jak dzieci sprawnie posluguja sie AK-47, a potem pisza na temat intencji nieletnich. Historie Powstania Warszawskiego tez mogliby postudiowac.

 • kasiasiasiasia

  Oceniono 20 razy 16

  ja tam mysle ze dziecko mogloby i nawet celowo chciec zabic, moze np jak ktos sie nad nim zneca,poniza je. jakos gdy nade mna znecal sie ojciec to caly blok udawal ze nie slyszy :P

 • pierwsze_all

  Oceniono 55 razy 13

  Heh... Ja w wieku 5 (pięciu) lat wiedziałam, że św. Mikołaj nie istnieje, a w wieku 9 lat dzieci DOSKONALE wiedzą, że można kogoś zabić strzelając do niego, wrzucając do wody gdy nie umie pływać, strącając z dachu lub podpalając dom. Naprawdę dzieci to WIEDZĄ i bardzo wiele dzieci takie działania podjąć by chciało, żeby się kogoś nielubianego pozbyć, ale na szczęście nie mają takich możliwości w cywilizowanym świecie. W niecywilizowanym dziesięcioletni żołnierze, którzy absolutnie świadomie i celowo zabijają, to nie jest nic niezwykłego. To jest straszne, ale istnieje wbrew idealistycznym założeniom subtelnych, białych, z dobrego domu pań psycholożek.

 • Tomek B

  Oceniono 9 razy 9

  To nie domek kempingowy tylko "trailer park ".To moze byc logiczne wytlumaczenie.

 • ola-blue

  Oceniono 8 razy 8

  Mały psychopata??? Takie osobniki realnie żyją wśród nas - są koszmarem rodziców, szkoły, często stają się przestępcami, a jak mają umiejętność dostosowania się - to są bezwzględnymi politykami albo awansują na kierownicze stanowiska. Bez empatii, bez ludzkich uczuć, dążą do celu po trupach, zawsze zdobywają to, czego pragną, wykorzystując bez skrupułów innych. Nie istnieje żadna terapia, która może ich zmienić.

 • kylax4

  Oceniono 14 razy 8

  Jak najbardziej może. W Afryce 9 latki celowo zabijają nożami i karabinami ludzi.
  Co nie znaczy, że powinno być sądzone jak osoba dorosła.

 • bydlejaki

  Oceniono 15 razy 7

  Zobaczył na filmie jak się to robi i powtórzył. Co w tym dziwnego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX