USA: 9-letnie dziecko oskarżone o morderstwo pięciu osób oraz podpalenie domku na kempingu

To może być precedensowa sprawa. Od 2006 roku tak młoda osoba nie była w USA sądzona za masowe morderstwo. 9-letnie dziecko podpaliło domek na polu kempingowym, w wyniku czego zginęło pięć osób: dwoje dorosłych i troje dzieci. Obrona przekonuje, że to niemożliwe, aby doszło do intencjonalnego pozbawienia życia.
Zobacz wideo

Jak podała agencja Associated Press, 9-letnie dziecko dokonało podpalenia domku na polu kempingowym Timberline koło miejscowości Goodfield, około 240 kilometrów na południowy zachód od Chicago. W płomieniach zginęło pięć osób: 34-letni mężczyzna, 69-letnia kobieta, dwoje dwulatków i jedno roczne dziecko. Zdarzenie miało miejsce w sobotę 7 września. O podpalenie oraz morderstwo z premedytacją oskarżono 9-latka. To precedensowy akt oskarżenia. Media odnotowały, że od 2006 roku tak małe dziecko nie było sądzone za masowe morderstwo.

USA: 9-letnie dziecko oskarżone o morderstwo pięciu osób. Prokurator: Dziecko działało z premedytacją

Śledczy ustalili, że podpalenie, którego dokonało dziecko, było celowe. Prokurator hrabstwa Woodford Greg Miner przyznał, że decyzja o postawieniu tak ciężkich zarzutów tak młodej osobie nie była łatwa. Powiedział, że zapoznał się ze wszystkimi raportami z miejsca zdarzenia, kierował się także opinią koronera Tima Ruestmana, który potwierdził, że doszło do morderstwa, nie wypadku.

W rozmowie z dziennikarzami AP prokurator nie chciał wyjawić płci sprawcy ani potwierdzić, czy miał jakieś związki z osobami, które zginęły w wyniku podpalenia.

Adwokat dziecięca: To niemożliwe, aby tak młoda osoba zabiła celowo

Betsy Clark, adwokat z Nowego Jorku, która często broni dzieci w procesach (Illinois jest jednym z pierwszych stanów, który powołał instytucje sądu dla nieletnich), również wypowiedziała się dla dziennikarzy AP. Według niej zarzuty są nie na miejscu, a cała sprawa jest bulwersująca.

- Dziewięciolatek nawet nie wie, czy Święty Mikołaj istnieje, czy nie. Nie jest w stanie dokonać celowego podpalenia z pełną świadomością, że pozbawi kogoś życia - powiedziała.

Clark uważa, że biorąc pod uwagę wiedzę, którą dysponujemy na temat ludzkiego mózgu, dzieci, które nie ukończą 14. roku życia, nie powinny odpowiadać karnie, niezależnie od tego, jakie przestępstwo popełnią. Clark zaznaczyła, że takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach świata - i jest ono zgodne z rekomendacjami ONZ.

Prawo stanowe Illinois mówi, że przed ukończeniem 10. roku życia małoletni oskarżony nie może być aresztowany. Na proces będzie więc czekać na wolności. Rozprawa będzie utajniona, a wyrok wyda pojedynczy sędzia, nie zaś ława przysięgłych.

We wrześniu 2019 sąd w Michigan oddalił zarzut zabójstwa postawiony przez prokuratora 9-letniemu dziecku, które przypadkiem zastrzeliło swoją matkę w ich domu w Sturgis.

Więcej o: