Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w tym roku w nocy z 26 na 27 października. W ostatni weekend tego miesiąca przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Niestety, dla osób, które pracują w nocy, oznacza to, że ich zmiana potrwa godzinę dłużej.
Unia Europejska przygotowuje się do zniesienia zmiany czasu. Pierwsze kroki w tym kierunku poczyniono w 2018 roku, kiedy przeprowadzono w tej sprawie ankietę wśród obywateli krajów członkowskich. Zdecydowana większość respondentów opowiedziała się wówczas za likwidacją zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych. Członkowie Unii Europejskiej muszą teraz zadecydować, czy chcą zostać przy czasie letnim czy zimowym. Każdy z krajów ustali to indywidualnie. Zgodnie z przepisami, ostatnia zmiana czasu w UE odbędzie się w październiku 2021 roku.
Zmiany czasu zostały wprowadzone po to, aby w efektywniejszy sposób wykorzystywać światło dzienne i zsynchronizować czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Niektórzy badacze uważają, że zmiana czasu przyczynia się do oszczędzania energii elektrycznej, ale także do wzrostu bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy zmian czasu wskazują z kolei na liczne wady tego mechanizmu, wśród których można wymienić m.in. utrudnienia w transporcie publicznym oraz wzrost liczby wypadków drogowych, przypadków depresji i zawałów serca, których pośrednią przyczyną jest zmiana czasu.