Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący Arkadiusza Kraskę. Będzie kolejny proces

Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący Arkadiusza Kraskę na dożywocie. Sprawa zostanie przekazana Sądowi Okręgowemu w Szczecinie, który rozpozna ją po raz kolejny.

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejny proces w sprawie Arkadiusza Kraski. Skazany przed laty mężczyzna nie krył zadowolenia z wtorkowej decyzji sądu. 

- Dziękuję. Bardzo dziękuję. Nic więcej nie potrafię teraz powiedzieć. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy nagłaśniali, którzy walczyli. Teraz wróciła nadzieja. Wiem, że będzie dobrze - słowa Arkadiusza Kraski cytuje "Głos Szczeciński"

Sprawa Arkadiusza Kraski. Spędził w więzieniu 19 lat

Arkadiusz Kraska został skazany na dożywocie w marcu 2001 roku. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał wówczas, że w 1999 roku Kraska zastrzelił dwóch mężczyzn. Do zabójstwa miało dojść na tle porachunków między grupami przestępczymi. Od ran postrzałowych zginęli wtedy Marek C. i Robert S.

Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu - to właśnie ten wyrok uchylił dziś Sąd Najwyższy. Mężczyzna trafił do więzienia, gdzie spędził 19 lat. W marcu tego roku Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła wniosek o uniewinnienie Kraski. W maju Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary dożywocia, a Arkadiusz Kraska wyszedł na wolność

Prokuratura zawnioskowała o uniewinnienie, żeby później się z tego wycofać

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wykazywała we wniosku o uniewinnienie, że podczas śledztwa mogło dojść do preparowania dowodów i mataczenia, co wpłynęło na orzeczenie sądu. Na początku lipca  zmieniła jednak swój wniosek i zwróciła się do Sądu Najwyższego o wznowienie sprawy i przekazanie jej do sądu pierwszej instancji. Wówczas Sąd Najwyższy wytknął prokuraturze nagłą zmianę decyzji i dał jej 30 dni na ujednolicenie wniosku. W sprawie nastąpił kolejny zwrot - prokuratura wysłała do Sądu Najwyższego kompletny wniosek, by kilka dni później złożyć następny, w którym wycofywała się z ponownego rozpatrywania sprawy Arkadiusza Kraski. Takie działania nakazała jej Prokuratura Krajowa

Publikacja Onetu przełomem w sprawie. Po 20 latach wykonano eksperyment procesowy

Wówczas Onet postanowił ujawnić jeden z kluczowych dowodów w sprawie - nagranie z monitoringu ze stacji benzynowej, na której doszło do zabójstwa mężczyzn, za których śmierć został skazany Kraska. Choć taśma ta znajdowała się w aktach sprawy, nie dopuszczono jej jako dowód, bo zdaniem sądu materiał był nieczytelny. Po publikacji Onetu w sprawie Arkadiusza Kraski nastąpiło kilka przełomów. Po 20 latach od zabójstwa przeprowadzono eksperyment procesowy, który pokazał, że zeznania świadków nie zgadzały się ze stanem faktycznym wydarzeń.

Więcej o: