Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie online. Czy można oddać głos przez Internet?

Wybory parlamentarne 2019. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Głosy na posłów i senatorów będzie można oddać na kilka sposobów - osobiście, korespondencyjnie, przez pełnomocnika). Czy podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych Polacy będą mieli możliwość zagłosowania przez Internet?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie przez Internet. Czy w Polsce można głosować drogą internetową?

W wyborach prezydenckich, samorządowych oraz do polskiego i europejskiego parlamentu Polacy w zdecydowanej większości przypadków oddają głosy osobiście w siedzibie obwodowej komisji wyborczej. W kodeksie wyborczym przewidziano również możliwość głosowania drogą korespondencyjną lub przez pełnomocnika. 

Choć Internet jest już dla nas czymś całkowicie powszechnym, to wciąż w kodeksie wyborczym brakuje zapisów o głosowaniu za pośrednictwem sieci. Sytuacja nie zmieniła się również przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. Znak "X" na karcie do głosowania trzeba będzie więc postawić w tradycyjny, analogowy sposób.

I-voting szczególnie dobrze przyjął się w Estonii, gdzie wykorzystywane jest już od 2005 roku. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych (3 marca 2019 r.) ponad 40 proc. wyborców zagłosowało przez Internet

Więcej o: