Wybory parlamentarne 2019. Jak zagłosować za granicą? Adresy lokali wyborczych

Wybory parlamentarne 2019. Do wyborów parlamentarnych pozostało już niewiele czasu -posłów i senatorów wybierzemy w niedzielę 13 października. Osoby, które będą chciałby oddać głos poza granicami kraju muszą pamiętać o tym, że od czasu ostatnich wyborów (2015 r.) zmianie uległ kodeks wyborczy. O czym warto pamiętać w przypadku głosowania za granicą?
Zobacz wideo

13 października zdecydujemy o obsadzie 460 poselskich i 100 senatorskich mandatów. W zbliżających się wyborach parlamentarnych będą mogli głosować również polscy obywatele przebywający na stałe lub czasowo za granicą. O czym warto pamiętać, jeśli na swoich przedstawicieli będziemy głosować poza granicami kraju? 

Wybory parlamentarne 2019. Kto może głosować za granicą? 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, poza granicami Polski głosować mogą polscy obywatele, którzy przebywają za granicą na stałe lub czasowo. Aby skutecznie oddać głos, osoby te muszą udać się do jednego z obwodów głosowania i wylegitymować się ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Przypomnijmy, że przed czterema laty istniała możliwość głosowania korespondencyjnego, jednak na podstawie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. zostało ono zniesione.

Wybory parlamentarne 2019. Gdzie zagłosować za granicą? Adresy lokali wyborczych 

W wyborach do Sejmu i do Senatu w 2019 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą zostało utworzonych 320 obwodów głosowania.

Numery obwodów głosowania wraz z adresami obwodowych komisji wyborczych można znaleźć w rozporządzeniu ministra spraw zagranicznych z 12 września 2019 r.  

Osoby przebywające za granicą musiały do (10 października) przedstawić właściwemu terytorialnie konsulowi swoje zgłoszenie do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania (do 11 października). Warto pamiętać, że wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Więcej o: