Wybory parlamentarne 2019. Czym są wyniki late poll? Jak przeprowadza się badanie?

Wybory parlamentarne 2019. O obsadzie poselskich i senatorskich mandatów zdecydujemy w niedzielę 13 października. Oficjalne wyniki wyborów poznamy kilkanaście godzin (lub nawet kilka dni) po zamknięciu lokali wyborczych, jednak wstępny rezultat głosowania będzie znany wcześniej, dzięki sondażowi late poll. Jak przeprowadza się to badanie i czym różni się od sondażu exit poll?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. W przypadku Sejmu, na kandydatów będziemy głosować w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Z kolei senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach. Wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda do publicznej wiadomości w tygodniu następującym po wyborczej niedzieli. Wstępny rezultat głosowania będzie znany jednak dużo wcześniej m.in. dzięki sondażowi late poll.

Wybory parlamentarne 2019. Wyniki late poll. Jak przeprowadza się sondaż late poll?

Sondaż late poll przeprowadzany jest w dniu wyborów, już po zakończeniu głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych (następuje to o godz. 21:00) ankieterzy odwiedzają losowo wybrane obwodowe komisje wyborcze, gdzie zbierają informacje na temat cząstkowych wyników wyborów. Na podstawie tych danych, po kilku godzinach ustalany jest szczątkowy rezultat głosowania.

Innym badaniem, dzięki któremu możemy poznać cząstkowe wyniki wyborów jest sondaż exit poll, przeprowadzany jeszcze w trakcie głosowania. W tym przypadku wyborcy, zaraz po wyjściu z lokalu wyborczego, zdradzają ankieterom na kogo oddali swój głos (pamiętajmy, że ustna deklaracja nie zawsze musi być zgodna z prawdą). Wstępne wyniki wyborów uzyskane na podstawie exit poll znane są niemal od razu po zapieczętowaniu urn - dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku sondażu late poll. Warto jednak pamiętać, że badanie late poll opiera się na oficjalnych danych udostępnionych przez komisje wyborcze, przez obarczone jest zdecydowanie mniejszym niewielkim marginesem błędu. 

Po zakończeniu poprzednich wyborów do Sejmu (25 października 2015 r.) sondaż late poll przeprowadziła pracownia IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu. 

Więcej o: