Wybory parlamentarne 2019. Wyniki exit poll. O ktrej poznamy wstpny rezultat gosowania?

Wybory parlamentarne 2019. Przyszych posw i senatorw bdziemy wybiera w niedziel 13 padziernika. Oficjalny rezultat wyborw zostanie podany do publicznej wiadomoci po kilkunastu godzinach (lub nawet kilku dniach) od momentu zamknicia lokali wyborczych. Wstpne wyniki poznamy jednak zdecydowanie wczeniej, dziki sondaowi exit poll. Czym waciwie jest to badanie i w jaki sposb si je przeprowadza?
Zobacz wideo

13 października zdecydujemy o obsadzie 460 poselskich i 100 senatorskich mandatów. Lokale wyborcze będą tego dnia otwarte od godziny 7:00 do godz. 21:00. Wybory przeprowadzane w poprzednich latach przyzwyczaiły nas do tego, że przeliczanie głosów przez PKW może potrwać kilka dni. Zanim państwowy organ poda do publicznej wiadomości oficjalny wynik wyborw, ich wstępny rezultat będzie znany niemal od razu po zamknięciu lokali wyborczych. A to wszystko dzięki sondażowi exit poll, przeprowadzanemu przez agencje badawcze na zlecenie firm medialnych. 

Wybory parlamentarne 2019. Czym jest sondaż exit poll? O której godzinie prezentowane są wyniki?

Exit poll to rodzaj sondażu, w którym wyborcy, zaraz po opuszczeniu siedzib obwodowych komisji, odpowiadają na pytanie, komu powierzyli swój głos. Dzięki takiej formie badania, nieoficjalny rezultat wyborów będzie znany już o godzinie 21:00, niemal od razu po zapieczętowaniu urn. Jednocześnie sposób uzyskiwania informacji w opisywanym badaniu (odpowiedzi głosujących mogą różnić się od ich rzeczywistego wyboru) sprawia, że jego wyniki mogą być obarczone marginesem błędu sięgającym 2 procent.

Podczas poprzednich wyborów parlamentarnych (25 października 2015 r.) sonda exit poll przeprowadziła pracowania IPSOS na zlecenie: TVP, TVN24 i Polsatu News.