Wybory parlamentarne 2019. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Wyniki oficjalne i exit poll

Wybory parlamentarne 2019. 460 posłów i 100 senatorów wybierzemy 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze będą tego dnia otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00. Jak szybko poznamy oficjalne oraz wstępne wyniki głosowania?
Zobacz wideo

Po majowych wyborach do parlamentu europejskiego, w październiku Polacy wyrażą swoją wolę w wyborach do Sejmu i Senatu. Na kandydatów do obu izb krajowego parlamentu zagłosujemy w niedzielę 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w tym dniu od godziny 7:00 do godz. 21:00. 

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy poznamy wyniki wyborów? 

Po zamknięciu lokali wyborczych, nastąpi procedura przeliczania głosów, która może potrwać kilka dni. Można założyć, że Państwowa Komisja Wyborczy ogłosi rezultat głosowania w tygodniu następującym po wyborczej niedzieli. Zgodnie z przepisami oficjalne wyniki zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i przesłane do prezydenta, marszałka Sejmu i Sądu Najwyższego.

O tym, jak wstępnie rozłożyło się poparcie dla komitetów wyborczych dowiemy się jednak zdecydowanie wcześniej. Tuż po godz. 21:00 poznamy bowiem wyniki sondażu exit poll. Sondaż ten przeprowadzany jest przez ośrodki badawcze, które wysyłają ankieterów przed wybrane lokale wyborcze, aby pytali wychodzących stamtąd ludzi na kogo oddali głos. Duża próba, pytanie o czyny, a nie o preferencje oraz bezpośredni kontakt respondentów z ankieterami mają wpływ na to, że badania te charakteryzują się małym marginesem błędu. 

 
 

Więcej o: