Wybory parlamentarne 2019. Jaki dokument jest potrzebny, żeby zagłosować w wyborach?

Wybory parlamentarne 2019. O obsadzie poselskich i senatorskich mandatów wyborcy zdecydują już w niedzielę 13 października. Przed otrzymaniem kart do głosowania, członkowie obwodowej komisji wyborczej poproszą nas o okazanie dokumentu tożsamości. Co ważne, niekoniecznie musi być to dowód osobisty.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. Kandydatów do Sejmu będziemy wybierać w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W przypadku Senatu głosowanie zostanie przeprowadzone w stu jednomandatowych okręgach. Przed otrzymaniem karty do głosowania, będziemy musieli okazać członkom obwodowej komisji dokument tożsamości ze zdjęciem. Warto pamiętać, że nie musi być to wyłącznie dowód osobisty.

Wybory parlamentarne 2019. Z jakim dokumentem udać się na wybory? 

Poza dowodem osobistym (w tym także E-dowodem), uprawniony do głosowania może okazać obwodowej komisji wyborczej każdy dokument, który zawiera informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie. Można więc wylegitymować się również: paszportem, prawem jazdy, legitymacją studencką czy karta miejska (o ile na jej podstawie można bezsprzecznie ustalić tożsamość okaziciela).

Osoby, które nie wiedzą, w którym lokalu będą oddawać głosy w wyborach do Sejmu i Senatu mogą posłużyć się zaświadczeniem o prawie do głosowania, które należy oczywiście zabrać ze sobą do lokalu wyborczego. Taki dokument otrzymamy (po złożeniu odpowiedniego wniosku) w urzędzie gminy właściwym dla naszego miejsca zameldowania. 

Więcej o: