Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować w wyborach? Jak sprawdzić miejsce głosowania?

Wybory parlamentarne 2019. O tym kto zasiądzie poselskich i senatorskich ławach zdecydujemy w niedzielę 13 października. Przed udaniem się do lokalu wyborczego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi procedury oddawania głosów.
Zobacz wideo

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 460 posłów i 100 senatorów wybierzemy w niedzielę 13 października. Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się 25 października 2015 r. Podobnie jak przed czterema laty swoich przedstawicieli do Sejmu będziemy wybierać w okręgach wielomandatowych (na obszarze kraju utworzono ich 41), natomiast w przypadku wyborów do Senatu w każdym ze 100 okręgów mandat otrzyma tylko jeden kandydat. 

O czym należy pamiętać podczas procedury głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych?

Wybory parlamentarne 2019. Jak sprawdzić gdzie głosować? Siedziby obwodowych komisji wyborczych

Choć wybory do obu izb parlamentu różnią się pod względem liczby okręgów wyborczych, głosy na kandydatów do Sejmu i Senatu będziemy oddawać w tym samym lokalu wyborczym. 

Informację o lokalizacji obwodowych komisji wyborczych w naszym okręgu możemy uzyskać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Po wejściu na stronę pkw.gov.pl, należy wejść w zakładkę "Wybory do Sejmu i Senatu 2019 - serwis informacyjny", a później wybrać znajdującą na górze zakładkę "Wyszukiwarka obwodów". 

Następnie zaznaczamy interesujące nas województwo, a później powiat i gminę (lub miasto), dzięki czemu zostaniemy przekierowani do spisu lokalizacji obwodowych komisji wyborczych wraz z ulicami, które wyznaczają granice przypisane do danego lokalu. W tym miejscu pojawi się także informacja na temat tego, czy w danej placówce są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Interesującą nas ulicę możemy wyszukać także w oknie "filtruj".

Wybory parlamentarne 2019. Jak wypełnić kartę do głosowania? Jak zaznaczyć prawidłowy głos?

Po okazaniu dokumentu tożsamości i złożeniu podpisu na spisie wyborców, głosujący otrzyma dwie karty do głosowania - jedna z nich posłuży do oddania głosu w wyborach do Sejmu, a druga do zagłosowania w wyborach do Senatu. 

W przypadku wyborów do Sejmu można zagłosować tylko na jedną listę kandydatów (listy będą oznaczone następującymi po sobie numerami). By tego dokonać, należy postawić na karcie do głosowania znak "X" (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony, obok nazwiska wybranego przez nas kandydata z danej listy. Jeśli wyborca zagłosuje na dwa nazwiska z jednej listy, głos zostanie przypisany kandydatowi znajdującemu się wyżej na danej liście.

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli zagłosujemy na kandydatów, których nazwiska widnieją na więcej niż jednej liście. Nieważność głosu stwierdza się również w przypadku, gdy głosujący postawił inny znak niż dwie przecinające się linie w obrębie kratki lub oddał "czystą" kartę (bez głosu na któregokolwiek kandydata). Warto pamiętać, że karty do głosowania powinny być opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. 

W wyborach do Senatu możemy wybrać tylko jedno nazwisko spośród kandydatów ubiegających się o mandat w danym okręgu (czynimy to również poprzez postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony). Głos zostanie uznany za nieważny, gdy wspomniany znak pojawi się przy większej liczbie kandydatów, a także gdy głosujący postawił inny znak niż dwie przecinające się linie w obrębie kratki lub oddał "czystą" kartę.

Więcej o: