Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Toruniu. Gdzie możesz głosować?

13 października odbędą się wybory parlamentarne. W tę październikową niedzielę Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie odbywać będzie się w godz. 7-21. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Toruniu i gdzie można głosować.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. odbędą się w niedzielę 13 października, właśnie wtedy będziemy wybierać parlamentarzystów - posłów i senatorów. W Sejmie zasiada 460, a w Senacie 100 reprezentantów obywateli. Kadencja trwa 4 lata.

Każdy uprawniony do głosowania może poprzeć jedną kandydaturę do Sejmu i jedną do Senatu. Jeśli wybierze większą liczbę kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny.

Lokale wyborcze otwierane są o godz. 7, a zamykane o godz. 21. W ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza podaje szczątkowe dane dotyczące frekwencji, informuje także o incydentach w lokalach wyborczych. W związku z ciszą wyborczą (trwającą od północy z piątku na sobotę do godz. 21 w niedzielę) nie wolno publikować sondaży, prowadzić kampanii, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów.

Lokale wyborcze w Toruniu. Gdzie głosować?

Upewnijmy się przed wyjściem na wybory, pod jakim adresem znajduje się lokal, do którego przynależy nasza ulica. To istotne, bo głosu nie można oddawać w miejscu dowolnym (wyjątkiem jest sytuacja, w której wcześniej uzyskamy z urzędu odpowiednie zaświadczenie, uprawniające do zagłosowania w wybranym przez siebie nawet w ostatniej chwili lokalu).

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Toruniu >>>

Toruń znajduje się okręgu nr 5, obejmującego oprócz tego miasta także Grudziądz, Włocławek, a także powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski oraz włocławski. Z tego okręgu wybieranych jest 13 posłów.

Torunianie wraz z mieszkańcami powiatu chełmińskiego i toruńskiego wybierają też jednego reprezentanta w Senacie.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Toruniu

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. frekwencja w Toruniu wyniosła 55,90 proc. W tegorocznych wyborach do europarlamentu było to 52,05 proc., a w wyborach do PE w 2014 r. - 31,10 proc. Niewykluczone więc, że 13 października frekwencja w Toruniu będzie jeszcze wyższa niż w poprzednich wyborach parlamentarnych.

Jak wynika z danych ogólnopolskich, w 2015 r. w wyborach do Sejmu zagłosowało 50,92 proc. uprawnionych, w majowych wyborach do PE - 45,68 proc., a w wyborach do PE w 2014 r. - 23,83 proc.

W rejestrach wyborców w całym kraju ujętych jest ok. 29,97 mln osób (dane PKW, stan na 30 czerwca br.).

Więcej o: