Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Radomiu. Gdzie możesz głosować?

Jesienne wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. Wówczas Polacy wybiorą 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7 i zakończy o godz. 21. Zobacz, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Radomiu i gdzie możesz głosować.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. zostały zaplanowane na niedzielę 13 października. Polacy wybiorą posłów i senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze czynne są w dniu wyborów w godz. 7-21. Wraz z zamknięcie kończy się również cisza wyborcza, która zaczyna się tuż przed wyborami - o północy z piątku na sobotę.

W trakcie trwania ciszy nie wolno prowadzić kampanii, publikować sondaży, zachęcać do głosowania na kandydatów lub konkretny komitet. 13 października komunikaty będzie wydawać Państwowa Komisja Wyborcza, która będzie informować o bieżącej frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach związanych z łamaniem ciszy wyborczej.

Każdy wyborca może poprzeć jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata na senatora - większa liczba zaznaczonych nazwisk wiąże się z uznaniem głosu za nieważny.

Lokale wyborcze w Radomiu. Gdzie głosować?

Przed udaniem się na wybory parlamentarne w niedzielę 13 października najlepiej jest sprawdzić wcześniej, pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, do którego "przynależy" nasza ulica.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Radomiu >>>

Radom mieści się w okręgu wyborczym nr 17, obejmującym także powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki oraz zwoleński. Z tego okręgu wybieranych jest dziewięciu posłów.

Radomianie wraz z mieszkańcami powiatów: lipskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego wybierają również jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Radomiu

Trudno przewidzieć, jaka będzie frekwencja w Radomiu w dniu wyborów parlamentarnych. Przypomnijmy - w wyborach parlamentarnych w 2015 r. w tym mieście głos oddało 54,87 proc. uprawnionych osób.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja w Radomiu wyniosła 49,32 proc. Pięć lat wcześniej, w wyborach PE w 2014 r., było to 26,80 proc. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost. Czy i jesienią frekwencja będzie wyższa niż w 2015 r.? Okaże się 13 października.

W skali kraju, w 2015 r. frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 50,92 proc. W majowych wyborach do PE - 45,68 proc., a w wyborach do europarlamentu w 2014 r. - 23,83 proc. W rejestrach wyborców ujętych jest łącznie ok. 29,97 mln osób (dane Państwowej Komisji Wyborczej, stan na 30 czerwca br.).

Więcej o: