Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Łodzi. Gdzie możesz głosować?

13 października 2019 r. - to data tegorocznych wyborów parlamentarnych, podczas których wybierzemy posłów i senatorów. Będą oni zasiadać w Sejmie i Senacie przez najbliższe 4 lata. W dniu głosowania lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do godz. 21. Zobacz, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Łodzi i gdzie można oddać swój głos.
Zobacz wideo

Tegoroczne wybory parlamentarne zaplanowane są na niedzielę 13 października. Taką datę wskazał prezydent Andrzej Duda. Właśnie wtedy Polacy wybiorą swoich reprezentantów w 460-osobowym Sejmie i 100-osobowym Senacie. Każdy wyborca może oddać jeden głos na kandydata na posła i jeden głos na kandydata na senatora. Jeśli wskaże większą liczbę kandydatów, głos będzie uznany za nieważny i nie zostanie uwzględniony przy liczeniu.

Od północy z piątku na sobotę tuż przed wyborami rozpoczyna się cisza wyborcza, trwa ona aż do zamknięcia lokali wyborczych (lokale wyborcze czynne są w dniu wyborów w godz. 7-21). W trakcie ciszy zabronione jest m.in. prowadzenie kampanii i publikowanie sondaży. Państwowa Komisja Wyborcza w trakcie wyborów może jedynie informować o bieżącej frekwencji, jak również o ewentualnych incydentach związanych z łamaniem ciszy.

Lokale wyborcze w Łodzi. Gdzie głosować?

Przed udaniem się na wybory warto na wszelki wypadek sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinniśmy oddać głos, tj. do którego lokalu przyporządkowana jest nasza ulica.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Łodzi >>>

Łódź mieści się w okręgu nr 9, który oprócz tego miasta obejmuje również powiaty: brzeziński i łódzki wschodni. Z tego okręgu wybieranych jest 10 posłów. Łodzianie wybierają też dwóch senatorów.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Łodzi

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jakiej frekwencji można spodziewać się w Łodzi podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych. W 2015 r. wyniosła ona w tym mieście 57,21 proc.

Z kolei w maju tego roku - w wyborach do europarlamentu - głos oddało 53,30 proc. uprawnionych łodzian. Pięć lat wcześniej - w 2014 r. - frekwencja w Łodzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 29,29 proc. Te dane mogą wskazywać na to, że mieszkańcy tego miasta coraz chętnie angażują się w demokrację.

W skali kraju, w 2015 r. frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 50,92 proc. W tegorocznych wyborach do PE było to 45,68 proc., a w wyborach do europarlamentu w 2014 r. - 23,83 proc.

Według stanu na 30 czerwca br., w rejestrach wyborców w całej Polsce ujętych jest ok. 29,97 mln osób (dane Państwowej Komisji Wyborczej).

Więcej o: