Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Poznaniu. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne w 2019 r. odbędą się w całej Polsce i w lokalach wyborczych za granicą 13 października. Właśnie wtedy wybierzemy 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Poznaniu i gdzie można oddać swój głos.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. odbędą się zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w niedzielę 13 października. W trakcie tych wyborów zostaną wskazani przez Polaków reprezentanci do Sejmu i Senatu. W Sejmie zasiada 460 posłów, a w Senacie - 100 senatorów.

Każdy wyborca może oddać tylko jeden głos na kandydata na posła i jeden głos na kandydata do Senatu. Jeśli na karcie zostanie zaznaczona większa liczba nazwisk, głos będzie uznany za nieważny.

Głosować w lokalach wyborczych można od godz. 7 do godz. 21. Od północy z piątku na sobotę do godz. 21 w niedzielę trwa cisza wyborcza, w trakcie której nie wolno publikować sondaży, prowadzić kampanii, namawiać do  głosowania na konkretnych kandydatów itp. W dniu głosowania Państwowa Komisja Wyborcza podaje jedynie informacje dotyczące bieżącej frekwencji i ewentualnych incydentów, polegających na łamaniu ciszy wyborczej.

Lokale wyborcze w Poznaniu. Gdzie głosować?

Przed udaniem się na głosowanie w wyborach parlamentarnych 13 października warto upewnić się, pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, do którego przyporządkowana jest nasza ulica.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Poznaniu >>>

Poznań mieści się w okręgu wyborczym nr 39, do którego należy również powiat poznański. Z tego okręgu wybieranych jest 10 posłów na Sejm RP. Poznaniacy wybierają też jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Poznaniu

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. swój głos oddało 61,63 proc. uprawnionych poznaniaków. W tym roku, w majowych wyborach do europarlamentu, frekwencja w Poznaniu wyniosła 57,56 proc. Pięć lat wcześniej - w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. - było to 32,69 proc. Wszystko więc wskazuje na to, że w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu frekwencja może być wyższa niż 4 lata temu.

W skali kraju, w rejestrach wyborców ujętych jest ok. 29,97 mln osób (dane Państwowej Komisji Wyborczej, stan na 30 czerwca 2019 r.).

W wyborach do Sejmu w 2015 r. ogólnopolska frekwencja wyniosła 50,92 proc. W maju, w wyborach do PE, było to 45,68 proc., a pięć lat wcześniej - 23,83 proc.

Więcej o: