Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Gdyni. Gdzie możesz głosować?

13 października 2019 r. - to data tegorocznych wyborów parlamentarnych. Polacy, jak co 4 lata, wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze czynne są w dniu głosowania od godz. 7 do godz. 21. Sprawdź, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Gdyni. W którym miejscu możesz oddać głos?
Zobacz wideo

460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów - swoich reprezentantów w parlamencie Polacy wybiorą 13 października w odbywających się co cztery lata wyborach parlamentarnych. Wybory, tak jak za każdym razem, organizowane są w niedzielę.

Lokale wyborcze czynne są w godz. 7-21. Znacznie wcześniej rozpoczyna się cisza wyborcza (od północy z piątku na sobotę). Do momentu zamknięcia lokali wyborczych absolutnie zabronione jest np. publikowanie sondaży i zachęcanie do głosowania na konkretnego kandydata lub komitet wyborczy. W dniu wyborów Państwowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości jedynie dane dotyczące frekwencji i ewentualnych incydentów łamania ciszy wyborczej.

Oddając głos na karcie do głosowania, można poprzeć tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu. Jeśli wskażemy więcej nazwisk, nasz głos będzie nieważny.

Lokale wyborcze w Gdyni. Gdzie głosować?

Każda ulica jest przyporządkowana do konkretnego lokalu wyborczego, stąd przed udaniem się na niedzielne głosowanie warto upewnić się, pod jakim adresem znajduje się nasz lokal.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Gdyni >>>

Gdynia znajduje się w okręgu wyborczym nr 26, który obejmuje również Słupsk oraz powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, a także wejherowski. Z tego okręgu wybieranych jest łącznie 14 posłów.

Mieszkańcy Gdyni i powiatu puckiego wybierają też jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Gdyni

W wyborach parlamentarnych cztery lata temu (w 2015 r.) zagłosowało 62,27 proc. uprawnionych mieszkańców Gdyni. W tym roku, w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, frekwencja w tym mieście wyniosła 57,38 proc., z kolei w wyborach do PE w 2014 r. - 36,12 proc.

Ostatnie dane wskazują, że frekwencja w Gdyni w tegorocznych wyborach parlamentarnych może być dużo wyższa niż 4 lata temu. Wszystko okaże się jednak 13 października.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że według stanu na 30 czerwca br. w rejestrach wyborców w całym kraju znajduje się ok. 29,97 mln nazwisk.

W 2015 r. ogólnopolska frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 50,92 proc. W majowych wyborach do europarlamentu było to 45,68 proc., a w 2014 r. - 23,83 proc.

Więcej o: