Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Sopocie. Gdzie możesz głosować?

13 października 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne. To właśnie tego dnia obywatele będą wskazywali swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21. Sprawdź, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Sopocie i gdzie możesz oddać swój głos.
Zobacz wideo

W wyborach parlamentarnych wybieranych jest 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów. Każdy z wyborców może wskazać tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. W przypadku wybrania większej liczby nazwisk, głos będzie nieważny.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października, lokale wyborcze otwierane są tego dnia o godz. 7, a zamykane o godz. 21. Do momentu zamknięcia lokali obowiązuje cisza wyborcza (zaczyna się ona od północy z piątku na sobotę). W trakcie ciszy nie wolno prowadzić kampanii, zabronione jest również publikowanie sondaży wyborczych.

Lokale wyborcze w Sopocie. Gdzie głosować?

Przed pójściem na głosowanie warto upewnić się, pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, do którego przynależy nasza ulica. Do dowolnego lokalu można udać się pod jednym warunkiem - posiada się odpowiednie zaświadczenie, uzyskane wcześniej w urzędzie. Pozostali wyborcy muszą oddać głos tam, gdzie są zarejestrowani.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Sopocie >>>

Miasto Sopot należy do okręgu nr 25, którym objęty jest również Gdańsk, a także powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski oraz tczewski. Z tego okręgu wybieranych jest 12 posłów.

Sopocianie i gdańszczanie wybierają też wspólnie jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Sopocie

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. udział wzięło 64,40 proc. uprawnionych sopocian. W tegorocznych wyborach do europarlamentu (odbywały się one w maju) frekwencja w Sopocie wyniosła 63,03 proc. Pięć lat wcześniej w wyborach do Parlamentu Europejskiego głos oddało 43,06 proc. mieszkańców miasta.

Te dane pokazują, że sopocianie coraz chętniej korzystają ze swojego prawa wyborczego i frekwencja w wyborach parlamentarnych 13 października może być dużo wyższa niż w 2015 r. Wszystko okaże się jednak jesienią.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej (stan na 30 czerwca 2019 r.), w rejestrach wyborców jest ujętych w całej Polsce ok. 29,97 mln wyborców.

W 2015 r. w wyborach do Sejmu głos w skali kraju oddało 50,92 proc. uprawnionych. W tym roku w wyborach do PE frekwencja wyniosła 45,68 proc., a w 2014 r. - 23,83 proc. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost.

Więcej o: