Wybory parlamentarne 2019 r. odbędą się 13 października (niedziela). W lokalach wyborczych w całej Polsce i za granicą Polacy wybiorą swoich reprezentantów do Sejmu i do Senatu. Każdy wyborca może oddać jeden głos na kandydata na posła i jeden głos na kandydata na senatora (wybór większej liczby kandydatów skutkuje nieważnością głosu).
Łączna liczba wybieranych posłów to 460, a senatorów - 100.
Lokale wyborcze w dniu głosowania są otwierane o godz. 7, a zamykane o godz. 21. Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę, a kończy się z chwilą zamknięcia lokali. W trakcie obowiązywania ciszy nie można m.in. publikować sondaży i namawiać do głosowania na kandydatów i ugrupowania. W dniu wyborów Państwowa Komisja Wyborcza informuje jedynie o aktualnej frekwencji i o ewentualnych incydentach w lokalach wyborczych.
Przed udaniem się do lokalu wyborczego warto sprawdzić, pod jakim adresem mieści się lokal, do którego przyporządkowana jest nasza ulica.
Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:
Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Gdańsku >>>
Gdańsk mieści się w okręgu nr 25, obejmującym również powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski i tczewski, a także Sopot. Z tego okręgu wybieranych jest 12 posłów.
Gdańsk i Sopot wybierają również jednego senatora.
W Gdańsku w wyborach parlamentarnych w 2015 r. głos oddało 61,21 proc. mieszkańców miasta.
W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało 55,94 proc. gdańszczan. W poprzednich wyborach do europarlamentu (2014 r.) było to 35,91 proc. Te liczby wskazują, że i w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu można spodziewać się wyższej frekwencji. Wszystko okaże się 13 października 2019 r.
W skali kraju w wyborach parlamentarnych w 2015 r. wzięło udział 50,92 proc. uprawnionych Polaków. W wyborach PE w 2019 r. było 45,68 proc., a pięć lat wcześniej - 23,83 proc.
Z danych Państwowej Komisji Wyborczej, w rejestrach wyborców w całej Polsce ujętych jest ok. 29,97 mln osób (stan na 30 czerwca 2019 r.).