Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Olsztynie. Gdzie możesz głosować?

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. W wyborach parlamentarnych wybieranych jest 460 posłów i 100 senatorów. Sprawdź, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Olsztynie, stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w niedzielę 13 października. Wtedy wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Każdy z wyborców może oddać głos na jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Jeśli wybierze większą liczbę nazwisk, głos będzie nieważny.

Lokale wyborcze otwierane są w dniu wyborów o godz. 7, a zamykane o godz. 21. Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, obowiązuje ona do niedzieli do godz. 21. W jej trakcie zabronione jest prowadzenie kampanii, namawianie do głosowania na danego kandydata lub komitet, publikowanie sondaży.

Jedyne informacje, które podawane są w dniu wyborów, udostępniane są przez Państwową Komisję Wyborczą i dotyczą one m.in. frekwencji i ewentualnych incydentów łamania ciszy wyborczej.

Lokale wyborcze w Olsztynie. Gdzie głosować?

Olsztyn mieści się w okręgu nr 35, do którego należy również Ełk i powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński oraz węgorzewski. Z tego okręgu wybieranych jest 10 posłów.

Mieszkańcy Olsztyna, a także powiatów nidzickiego, olsztyńskiego i szczycieńskiego wybierają jednego senatora.

Ważne jest, by odpowiednio wcześniej sprawdzić, w którym miejscu znajduje się lokal wyborczy, do którego przyporządkowana jest nasza ulica.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Olsztynie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Olsztynie

Frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2015 r. w samym Olsztynie wyniosła 56,64 proc.

W tym roku, w wyborach do europarlamentu, zagłosowało 49,94 proc. olsztynian. Pięć lat wcześniej było to 28,12 proc. uprawnionych. Te dane wskazują, że Polacy coraz chętniej biorą udział w wyborach i frekwencja w Olsztynie w wyborach parlamentarnych 13 października może być wyższa niż dotychczas.

W skali kraju, w 2015 r. frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 50,92 proc. W maju - w wyborach do Parlamentu Europejskiego - było to 45,68 proc., a w 2014 r. - 23,83 proc.

Według stanu na 30 czerwca br., w rejestrach w całym kraju ujętych jest ok. 29,97 mln wyborców.

Więcej o: