Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Częstochowie. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne 2019 r. odbywają się w Polsce w niedzielę 13 października. Głosować można już od godz. 7, lokale wyborcze czynne są do godz. 21. Polacy tego dnia wybiorą nie tylko posłów na Sejm RP, ale również senatorów. Zobacz, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Częstochowie.
Zobacz wideo

13 października (niedziela) - to data tegorocznych wyborów parlamentarnych, w trakcie których Polacy wybiorą 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów, zasiadających w Senacie. Reprezentanci w Sejmie i Senacie wybierani są na czteroletnie kadencje.

Wyborca może oddać głos tylko na jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Jeśli wskaże większą liczbę kandydatów - głos będzie nieważny.

Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy z piątku na sobotę i trwa aż do niedzieli, do momentu zamknięcia lokali wyborczych (godz. 21). W trakcie ciszy wyborczej absolutnie zabroniona jest agitacja wyborcza i publikowanie sondaży.

Lokale wyborcze w Częstochowie. Gdzie głosować?

Częstochowa mieści się w okręgu nr 28, który oprócz tego miasta obejmuje także powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki oraz myszkowski. Z okręgu nr 28 wybieranych jest siedmiu posłów.

Częstochowianie wybierają również jednego reprezentanta do Senatu.

Przed wyborami warto sprawdzić, w którym miejscu znajduje się lokal wyborczy, do którego przyporządkowana jest ulica, przy której jesteśmy zameldowani.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Częstochowie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Częstochowie

Pod wielkim znakiem zapytania stoi frekwencja w wyborach 13 października. Cztery lata temu - wyborach parlamentarnych w 2015 r. - udział wzięło 55,06 proc. uprawnionych częstochowian.

W tym roku - w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - udział wzięło 49,51 proc. mieszkańców miasta. Pięć lat wcześniej było to 25,40 proc. Te dane pokazują, że i w jesiennych wyborów można spodziewać się wyższej frekwencji. Ostatnie wybory sugerują, że Polacy coraz bardziej poważnie podchodzą do kwestii wybierania swoich politycznych reprezentantów.

W skali kraju, w wyborach parlamentarnych w 2015 r. udział wzięło 50,92 proc. wyborców. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - 45,68 proc., a we wcześniejszych wyborach do europarlamentu - w 2014 r. - 23,83 proc.

Rejestry wyborców w całym kraju zawierają obecnie ok. 29,97 mln osób (stan na 30 czerwca br., dane według Państwowej Komisji Wyborczej).

Więcej o: