Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Chorzowie. Gdzie możesz głosować?

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w niedzielę 13 października. Lokale wyborcze, w których będzie można oddać głos, będą czynne od samego rana do wieczora (w godz. 7-21). Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Chorzowie.
Zobacz wideo

W wyborach parlamentarnych wybierani są reprezentanci do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu. Każdy wyborca może zagłosować jednak tylko na jednego kandydata na posła i na jednego kandydata do Senatu. W przeciwnym wypadku głos jest nieważny.

Tegoroczne wybory odbędą się w niedzielę 13 października, tego dnia lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do godz. 21.

Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy (noc z piątku na sobotę), a kończy w niedzielę o godz. 21, czyli właśnie wtedy, kiedy zamykane są lokale wyborcze. W trakcie trwania ciszy nie można publikować sondaży, nie można również prowadzić kampanii i zachęcać nikogo do oddawania głosu na konkretnego kandydata lub komitet.

Lokale wyborcze w Chorzowie. Gdzie głosować?

Lokale wyborcze mają przyporządkowane do siebie konkretne ulice. Mieszkańcy zameldowani przy tych ulicach mogą zagłosować jedynie we wskazanych lokalach. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mieszkaniec uda się przed wyborami do odpowiedniego urzędu i zmieni lokal lub uzyska zaświadczenie, umożliwiające zagłosowanie w miejscu dowolnym.

Chorzów znajduje się w okręgu wyborczym nr 31, obejmującym również miasta takie jak Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Tychy, a także powiat bieruńsko-lędziński.Z tego okręgu wybieranych jest 12 posłów na Sejm RP.

Chorzów, a także Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice wybierają jednego senatora.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Chorzowie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Chorzowie

W poprzednich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2015 r., frekwencja w Chorzowie wyniosła 49,68 proc.

W tym roku, w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wzięło udział 44,67 proc. chorzowian. Pięć lat wcześniej, w tych samych wyborach zagłosowało 24,02 proc. uprawnionych mieszkańców miasta. Miejmy nadzieję, że frekwencja w wyborach parlamentarnych 13 października w Chorzowie będzie wyższa wyższa niż 4 lata wcześniej.

W całym kraju w rejestrach wyborczych ujętych jest łącznie 29,97 mln obywateli (dane PKW, stan na 30 czerwca 2019 r.). W całym kraju frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2015 r. wyniosła 50,92 proc. (wybory do Sejmu).

Więcej o: