Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Szczecinie. Gdzie możesz głosować?

13 października - tego dnia odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wskażą, którzy z polityków powinni reprezentować ich w Sejmie i w Senacie. Zobacz, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Szczecinie. Gdzie możesz oddać głos?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. odbędą się 13 października (niedziela). Właśnie wtedy wybranych zostanie 460 posłów do Sejmu RP i 100 senatorów, którzy będą zasiadać w Senacie RP. Kadencja posłów i senatorów trwa cztery lata.

Lokale wyborcze w dniu wyborów otwierane są o godz. 7, a zamykane o godz. 21. W nocy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza, która trwa właśnie do zamknięcia lokali. Oznacza to, że w jej trakcie nie wolno prowadzić kampanii wyborczej, nie wolno również publikować sondaży.

W wyborach parlamentarnych oddaje się głos na jednego kandydata na posła i na jednego kandydata na senatora. Jeśli zakreślisz większą liczbę nazwisk, głos zostanie uznany za nieważny.

Lokale wyborcze w Szczecinie. Gdzie głosować?

Przed wyjściem z domu, zawsze warto upewnić się, w którym miejscu znajduje się lokal wyborczy, do którego przyporządkowana jest nasza ulica. Nie można bowiem zagłosować w dowolnym lokalu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odpowiednio wcześniej przed dniem wyborów wskażemy w urzędzie inny lokal, w którym chcielibyśmy oddać głos.

Można również uzyskać zaświadczenie, uprawniające do oddania głosu w wybranym w dniu wyborów miejscu.

Szczecin znajduje się w okręgu nr 41, obejmującym również Świnoujście, a także powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki oraz stargardzki. Z tego okręgu wybieranych jest dwunastu posłów.

Szczecinianie i mieszkańcy powiatu polickiego wybierają jednego reprezentanta do Senatu.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Szczecinie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Szczecinie

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. frekwencja w Szczecinie wyniosła 54,85 proc. (wybory do Sejmu).

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało 51,47 proc. uprawnionych Szczecinian. W 2014 r. było to 28,17 proc. wyborców.

W skali kraju, w 2015 r. w wyborach do Sejmu wzięło udział 50,92 proc. uprawnionych. W maju 2019 r., w wyborach do europarlamentu, zagłosowało 45,68 proc. wyborców.

Według danych na 30 czerwca 2019 r., w Polsce zarejestrowanych jest 29,97 mln wyborców.

Więcej o: