Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Bytomiu. Gdzie możesz głosować?

13 października 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, w trakcie których wybieranych będzie 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7-21. Zobacz, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Bytomiu. Gdzie można oddać głos?
Zobacz wideo

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r. (niedziela). W trakcie wyborów parlamentarnych oddaje się głos na kandydata do Sejmu i kandydata do Senatu. Łącznie wybieranych jest 460 posłów i 100 senatorów.

Głosy w lokalach wyborczych można oddawać od samego rana. Lokale czynne są od godz. 7 do godz. 21. Do godz. 21 trwa też cisza wyborcza, a to oznacza, że od północy (noc z piątku na sobotę) do chwili zamknięcia lokali nie można nakłaniać do głosowania na daną partię lub kandydata, nie wolno również publikować sondaży.

Lokale wyborcze w Bytomiu. Gdzie głosować?

W dużych miastach lokali wyborczych są dziesiątki, do każdego z nich przyporządkowane są konkretne ulice. Mieszkańcy, którzy są zameldowani na danej ulicy, muszą udać się do konkretnego lokalu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obywatel wcześniej w urzędzie dokona zmiany lokalu, w którym zamierza oddać głos lub uzyska odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające zagłosowanie w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w dniu wyborów.

Bytom znajduje się w okręgu wyborczym nr 29, który obejmuje również Gliwice, Zabrze, a także powiaty: gliwicki i tarnogórski. Z tego okręgu wybieranych jest dziewięciu posłów. Z Bytomia i Zabrza wybierany jest jeden senator.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Bytomiu >>>

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Bytomiu

W wyborach do parlamentu w 2015 r. frekwencja w Bytomiu wyniosła 46,42 proc.

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego udział wzięło 40,03 proc. uprawnionych mieszkańców miasta. Pięć lat wcześniej - w 2014 r. - frekwencja w Bytomiu wyniosła 19,8 proc.

To pokazuje, że bytomianie w tym roku zdecydowanie liczniej wzięli udział w wyborach do europarlamentu. Czy jesienne wybory do polskiego Sejmu i Senatu zakończą się rekordową frekwencją?

W całym kraju w rejestrach wyborców ujętych jest 29,97 mln osób (stan na 30 czerwca br., dane Państwowej Komisji Wyborczej).

W 2015 r. w skali ogólnopolskiej frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 50,92 proc. (wybory do Sejmu) i 50,91 proc. (wybory do Senatu). Z kolei w tegorocznych - majowych wyborach do PE - wzięło udział 45,69 proc. wyborców (dla porównania - w 2014 r. było to 23,83 proc.)

Więcej o: