Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Warszawie. Gdzie możesz głosować?

Data wyborów parlamentarnych 2019 r. przypadła decyzją prezydenta Andrzeja Dudy na niedzielę 13 października. Polacy będą wybierać posłów do 460-osobowego Sejmu i senatorów do 100-osobowego Senatu. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Warszawie i gdzie możesz oddać swój głos w tych wyborach.
Zobacz wideo

13 października 2019 r. w Polsce odbywają się wybory parlamentarne, podczas których zostaną wybrani posłowie na Sejm RP i senatorowie. Łącznie wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. Każdy z wyborców może poprzeć tylko jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Jeśli zakreśli na karcie wyborczej więcej nazwisk, głos ów będzie nieważny.

Lokale wyborcze czynne są w godz. 7-21.

Lokale wyborcze w Warszawie. Gdzie głosować?

Każdy lokal wyborczy ma przyporządkowaną do siebie listę ulic, których mieszkańcy mogą w tym konkretnym lokalu oddać swój głos. Jeśli mieszkaniec Warszawy wolałby zagłosować w innym lokalu lub nawet innym mieście, może to zrobić, wcześniej informując o tym odpowiedni urząd lub pobierając zaświadczenie, umożliwiające głosowanie w dowolnie wybranym przez siebie punkcie.

Warszawa to okręg nr 19, z którego wybieranych jest 20 parlamentarzystów i który obejmuje jedynie to miasto. Ze stolicy wybieranych jest także czterech senatorów.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Warszawie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Jaka frekwencja będzie w Warszawie?

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. zagłosowało w Warszawie 68,34 proc. uprawnionych osób (głosowanie do Sejmu). W tegorocznych wyborach do europarlamentu frekwencja w stolicy wyniosła 62,53 proc. Pięć lat wcześniej w wyborach do PE wzięło udział 38,06 proc. wyborców, co oznacza niemal dwukrotny wzrost.

Ostatnie dane wskazują na to, że w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu - przynajmniej teoretycznie - można spodziewać się wysokiej frekwencji. Wszystko okaże się jednak 13 października 2019 r.

Według stanu na czerwiec br., w rejestrach wyborców w całym kraju uwzględnionych jest 29,97 mln osób. To oficjalne dane udostępnione przez Państwową Komisję Wyborczą.

W 2015 r. frekwencja w wyborach parlamentarnych w skali kraju wyniosła 50,92 proc. (wybory do Sejmu) i 50,91 proc. (wybory do Senatu). W maju w wyborach do Parlamentu Europejskiego głos oddało 45,68 proc. uprawnionych. W 2014 r. na europarlamentarzystów zagłosowało 23,83 proc. wyborców.

Więcej o: