Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Krakowie. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne 2019 r. odbywają się w niedzielę 13 października. Właśnie wtedy wybierani są posłowie i senatorowie. Sprawdź, pod jakimi adresami znajdują się lokale wyborcze w Krakowie i gdzie można zagłosować.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy zostały zaplanowane na niedzielę 13 października. Wtedy właśnie wybierani są posłowie do Sejmu (jest ich 460) i senatorowie (w Senacie zasiada ich 100).

Lokale wyborcze działają w godz. 7-21. Głos można oddać na jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Jeśli wskaże się na karcie wyborczej większą liczbę kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny.

Cisza wyborcza trwa od północy (z piątku na sobotę) i trwa aż do zamknięcia lokali wyborczych. W trakcie ciszy wyborczej nie można prowadzić kampanii, nie można zachęcać nikogo do oddawania głosu na konkretną osobę lub partię, zabronione jest również publikowanie sondaży.

Lokale wyborcze w Krakowie. Gdzie głosować?

Samorządy przed wyborami publikują dokładne listy lokali wyborczych wraz z przyporządkowanymi do nich ulicami. I to właśnie w tych konkretnych lokalach obywatele powinni oddać głos. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sam obywatel wcześniej zdecyduje o zmianie lokalu lub uzyska zaświadczenie, które umożliwi mu zagłosowanie w dowolnym miejscu.

Kraków to okręg nr 13, który obejmuje nie tylko samą stolicę woj. małopolskiego, ale również powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. W tym okręgu wybieranych jest 14 parlamentarzystów. Z Krakowa wybieranych jest dwóch senatorów.

Listę lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można sprawdzić po kliknięciu w poniższy link:

Wybory do parlamentu 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Krakowie >>>

Wybory parlamentarne 2019. Spodziewana frekwencja w Krakowie

W 2015 r. frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła w Krakowie 62,21 proc.  W tym roku w wyborach  do Parlamentu Europejskiego w tym mieście głos oddało 56,42 proc. uprawnionych. Dla porównania, w wyborach do europarlamentu w 2014 r. było to 40,15 proc. Czy tym roku frekwencja w wyborach parlamentarnych w Krakowie będzie wyższa niż w 2015 r.? To okaże się 13 października. 

W skali kraju w poprzednich wyborach parlamentarnych głos na posłów oddało 50,92 proc. uprawnionych, a na senatorów - 50,91 proc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. frekwencja wyniosła 45,68 proc., a w 2014 r. - 23,83 proc.

Według stanu na czerwiec br., liczba wyborców uwzględniona w rejestrach w całej Polsce to ok. 29,97 mln (dane Państwowej Komisji Wyborczej).

Więcej o: