Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Bydgoszczy. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne w 2019 r. odbywają się w niedzielę 12 października. Właśnie wtedy wybieramy posłów na Sejm RP i reprezentantów w Senacie. Lokale wyborcze otwierają się o godz. 7 i czynne są do godz. 21. Sprawdź, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Bydgoszczy i gdzie możesz oddać głos na swoich kandydatów do Sejmu i Senatu.
Zobacz wideo

W tym roku - 13 października 2019 r. - wypadają kolejne wybory parlamentarne - do Sejmu i Senatu. Październikową datę wskazał prezydent Andrzej Duda. Właśnie w niedzielę 13 października Polacy będą wybierać 460 reprezentantów w Sejmie i 100 reprezentantów w Senacie (w okręgach jednomandatowych).

Kampania wyborcza trwała od sierpnia. Z kolei w nocy z piątku na sobotę tuż przed wyborami rozpoczyna się cisza wyborcza, która trwa do zamknięcia lokali (godz. 21). Oznacza to, że w ciągu tych kilkudziesięciu godzin nie można nie tylko prowadzić kampanii wyborczej, ale również publikować sondaży.

Głosując w wyborach parlamentarnych, oddaje się głos na jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Jeśli wskażemy większą liczbę osób, głos zostanie uznany za nieważny.

Lokale wyborcze w Bydgoszczy. Gdzie głosować?

Lokale wyborcze mają przypisane do siebie określone ulice, stąd niezwykle ważne jest, by mieszkańcy wiedzieli, w którym miejscu mogą oddać swój głos. Jeśli chcą zagłosować w innym lokalu, mogą dokonać odpowiednio wcześniej zmiany w urzędzie lub uzyskać zaświadczenie, które pozwoli na oddanie głosu w dowolnym punkcie.

Bydgoszcz znajduje się w okręgu nr 4, który oprócz tego miasta obejmuje również powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski oraz żniński. W tym okręgu wybieranych jest łącznie 12 posłów.

Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, świecki i tucholski wybierają jednego senatora.

Listę lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można sprawdzić po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Bydgoszczy >>>

Wybory parlamentarne 2019. Spodziewana frekwencja

Ile osób weźmie udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Pewne jest natomiast to, że według danych Państwowej Komisji Wyborczej uprawnionych do głosowania jest ok. 29,97 mln osób (stan na 30 czerwca br.).

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. głos na posłów oddało 50,92 proc. wyborców, a głos na senatorów - 50,91 proc.

W tym roku - w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wzięło udział 45,68 proc. uprawnionych. Niewiele? Pięć lat wcześniej - w wyborach do PE w 2015 r. - było to niemal dwa razy mniej - 23,83 proc.

Więcej o: